• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022

11:11, 04.05.2022
Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 2 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentowało się pięcioro finalistów tegorocznej edycji konkursu Młody Muzyk Roku 2022. Laureatką Nagrody Głównej została Milena Pioruńska – skrzypaczka, która reprezentować będzie Polskę na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji w lipcu 2022 roku.

 
Fot: TVP. J. Bogacz, Milena Pioruńska

Podziel się:  Więcej
Milena Pioruńska jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Gra na skrzypcach od piątego roku życia. Jako solistka wystąpiła na ponad 150 koncertach, wzięła udział w przeszło 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. W wolnym czasie spotyka się z przyjaciółmi, medytuje i ćwiczy jogę. Przed publicznością występowała niejednokrotnie m.in., jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie oraz podczas międzynarodowego talent show WIRTUOZI V4+.

W finale tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Główną walczyli również: Józef Wajdzik, akordeon (Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu), Małgorzata Cieszko, obój (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej), Paweł Libront, klarnet (Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz Krzysztof Wierciński, fortepian (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie).

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Marek Bracha (przewodniczący), Alicja Kieruzalska oraz Dawid Runtz.

Nagrodę Główną ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Nagrodę ufundowaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Zdzisława Bujanowskiego wręczyła Agnieszka Hejduk-Domańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody specjalne dla Finalistów Konkursu – indywidualne pakiety konsultacyjno-warsztatowe WspieraMY ufundowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wręczyła Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Nagrodę dodatkową ufundowaną przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego wręczyła Kalina Cyz, Dyrektor i Redaktor Naczelna TVP Kultura.

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs, organizowany co dwa lata, którego celem jest promowanie najzdolniejszych młodych muzyków grających na instrumentach klasycznych. Konkurs skierowany jest do uczniów średnich szkół muzycznych i ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

  Organizatorem tegorocznej edycji konkursu Młody Muzyk Roku było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z TVP Kultura oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Wydarzenie realizowało Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej. Partnerem konkursu była Filharmonia Narodowa w Warszawie. Młodym artystom akompaniowała na scenie podczas finałowego koncertu Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego.