• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

"Przejście"– przejmujący debiut Doroty Lamparskiej z doborową obsadą – w kinach od 20 maja

15:03, 16.05.2022
"Przejście"– przejmujący debiut Doroty Lamparskiej z doborową obsadą – w kinach od 20 maja!!! pusty LEAD !!!

W piątek, 20 maja TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin film „Przejście” Doroty Lamparskiej, debiutującej w roli autorki i reżyserki. Scenariusz „Przejścia” powstał na podstawie opowiadania Weroniki Murek „W tył, w dół, w lewo". W roli głównej występuje Wiktoria Gorodeckaja.

 
Foto: A. Gostkiewicz -Barańska

Podziel się:  Więcej
W wyniku nawałnicy zostaje uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym, do Marii wiadomość o jej śmierci dociera z opóźnieniem. Kobieta, jak zwykle wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, ale dla innych jest nieobecna. Maria postanawia wrócić do domu swojej matki, czyli do miejsca, które opuściła za życia. Tam jest już jej ciało. Rodzina próbuje nakłonić zmarłą, by sama się zidentyfikowała, bo tylko wtedy będzie mogła pogodzić się z tym, że nie żyje. Tylko wtedy przyniesie to wszystkim wyczekiwaną ulgę. Maria jednak buntuje się i nie zgadza się na swoją śmierć.

W filmie występują: Wiktoria Gorodeckaja, Agnieszka Mandat, Aleksandra Justa, Bronisława Zamachowska, a także Jacek Braciak, Jan Peszek, Lech Dyblik, Robert Gonera, Monika Kwiatkowska, Sławomir Orzechowski i Ewa Dałkowska. Zdjęcia zrealizowała Jolanta Dylewska („W ciemności”), a za scenografię odpowiedzialna była Anna Wunderlich („Papusza”).

Film zaprezentowano w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2021. Koproducentem jest Telewizja Polska.

Dorota Lamparska
Absolwentka Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2004-06 wykładowca Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 2007-2012 przewodnicząca Koła Młodych, w latach 2011-2016 członek Zarządu Głównego SFP. Film „Przejście” jest jej pełnometrażowym debiutem.