• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Komunikat Telewizji Polskiej

10:41, 23.06.2022
Komunikat Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

Zarząd TVP S.A. wyraża swój głęboki sprzeciw w związku z rozpoczynającym się 23 czerwca 2022 roku w Homlu na Białorusi procesem karnym pracownicy Telewizji Polskiej S.A., Pani Iryny Słaunikawej.


Podziel się:  Więcej
Pani Iryna Słaunikawa przebywa w areszcie od 30 października 2021 roku. Dziennikarce Telewizji Polskiej grozi wyrok 7 lat kolonii karnej za rzekomą "organizację i przygotowanie działań poważnie naruszających porządek społeczny albo aktywny udział w nich" (art. 342 KK) oraz "stworzenie ugrupowania ekstremistycznego albo udział w nim” (art. 361-1 KK). Tak sformułowane zarzuty świadczą jednoznacznie o złej woli władz w Mińsku, które wykorzystują całkowicie uzależniony od siebie aparat bezpieczeństwa i sądownictwa do eliminowania z życia publicznego osób takich jak Pani Iryna Słaunikawa, która jako dziennikarka Telewizji Polskiej i działaczka niezależnego środowiska dziennikarskiego wykazywała się dużą aktywnością w dostarczaniu Białorusinom rzetelnych informacji. Z żalem należy stwierdzić, że historia prześladowań dziennikarzy i pracowników mediów na Białorusi w ostatnich latach pozbawia jakichkolwiek nadziei na uczciwy proces.

Represje wobec Iryny Słaunikawej i innych niezależnych dziennikarzy, których w białoruskich aresztach i więzieniach przebywa obecnie kilkudziesięciu, są istotnym elementem brutalnej walki władz w Mińsku ze społeczeństwem obywatelskim, które nie może istnieć bez dostępu do niezależnych mediów.

Zarząd Telewizji Polskiej apeluje do całej, międzynarodowej społeczności dziennikarskiej, o wsparcie dla Iryny Słaunikawej oraz innych osób, które w zemście za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, są ofiarami prześladowań ze strony władz Białorusi.