• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Jesienna oferta programowa Centrum Kultury i Historii

20:42, 08.09.2022
Jesienna oferta programowa Centrum Kultury i Historii!!! pusty LEAD !!!

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, codzienne „Informacje Kulturalne”, programy: „Co dalej?”, „Wędrowiec Polski”, „Res Poloniae”, „Trzeci punkt widzenia” – to tylko niektóre produkcje, na które w tym sezonie zaprasza Centrum Kultury i Historii TVP. W czwartek, 8 września, podczas konferencji ramówkowej, nowości zaprezentowały kanały tematyczne CKiH: TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument i TVP HD, które pokażą premiery teatralne, produkcje z udziałem najwybitniejszych osobowości świata kultury i sztuki, nowości o tematyce historycznej, poruszające dokumenty oraz pełne inspiracji programy o wyjątkowych zakątkach Polski.

Centrum Kultury i Historii jako partner, opiekun i producent projektów misyjnych Telewizji Polskiej, przygotowało na ten sezon najwyższej jakości programy, które rozbudzają zainteresowania i wrażliwość na to, co wartościowe, inspirujące i polskie. W realizację tego zadania zaangażowani są cenieni twórcy, eksperci i znawcy wielu dziedzin kultury, sztuki i historii.

Marcin Wikło, prowadzący cykl „Przestrzeń pamięci” w TVP Historia, wędrując po najciekawszych polskich muzeach, skorzysta z multimediów, by w jak najbardziej realistyczny sposób przenieść nas w czasie do wydarzeń, które pamiętamy z historii. Z kolei prof. Rafał Wiśniewski w programie „Zaginione – odnalezione” (TVP Kultura), tropiąc zaginione dzieła sztuki, odpowie na pytanie, które z dzieł utraconych podczas wielkich grabieży: potopu, okupacji i komunizmu udało się odzyskać. Twórcą obu programów jest Grzegorz Jankowski, którego gościliśmy na konferencji.

Natomiast znany z programu „Co dalej?” Piotr Gociek nie ustanie w zadawaniu ważnych pytań dotyczących bieżącej sytuacji w Europie i na świecie. Raz w miesiącu zaprosi nas na wydania specjalne, a już od 11 września w każdą niedzielę przedstawi przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia. Niedzielne wydanie programu „Co dalej? O tym mówi świat” będzie można zobaczyć premierowo w TVP Polonia, a powtórki w TVP Kultura.

Również jesienią CKiH zapowie trzecią edycję Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” - wydarzenia, którego misją jest wzmacnianie tożsamości Polaków i promowanie polskich wartości narodowych w twórczości telewizyjnej. Festiwal zapowie Pitching skierowany do najzdolniejszych twórców –  debiutujących oraz tych z uznanym dorobkiem twórczym. Także w nadchodzących miesiącach poznamy kolejnych działaczy Solidarności, którzy w dowód zasług w walce z komunizmem zostaną wyróżnieni „Paszportami wolności”.

CKiH zaprasza do obejrzenia bogatej i różnorodnej oferty własnych kanałów tematycznych.

Już w październiku w TVP Kultura i TVP Kultura 2 czeka nas jedno z najważniejszych światowych wydarzeń muzycznych – XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W tegorocznej edycji o miano zwycięzcy ubiegają się muzycy aż z 12 krajów. Gościem konferencji była rzeczniczka prasowa konkursu Martyna Nicińska.

W jesiennej ofercie pojawią się: premierowe wydania cyklu „Zaginione – odnalezione” o odzyskanych skarbach polskiego dziedzictwa materialnego, nowe odcinki „Wędrowca polskiego”, w którym Krzysztof Koehler zabiera widzów w wyjątkową podróż po Polsce, a także cykl „Res Poloniae – o Polsce z oddali”, a w nim spotkania z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Na antenie TVP Kultura nie zabraknie także wyjątkowych spektakli teatralnych. Jesienią na afiszu znajdą się m.in. „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” w reż. Andrzeja Mastalerza oraz „Ballady i romanse” Teatru Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka. W programie „Scena muzyczna” pojawią się m.in. Marta Zalewska, Kroke oraz duet Aleksander Dębicz/Łukasz Kuropaczewski. Na fanów X muzy będą czekały oscarowe kinowe hity, m.in. „Parasite”, a także przegląd filmów z wielkimi damami kina w rolach głównych.

Wybrane premiery TVP Kultura są emitowane online na kanale TVP Kultura 2: https://kultura2.tvp.pl/

W TVP Historia niezwykle interesująco zapowiada się nowość, serial „Polscy. Seryjni…” poświęcony mordercom okresu PRL. Przemysław Semczuk, autor wielu książek o historii kryminalistyki, poznając kulisy głośnych śledztw, pogłębi wiedzę o realiach byłego PRL. W tym sezonie czeka na nas również premiera kolejnego, nowego filmu z wyjątkowej serii „Tajemnice początków Polski”, zatytułowanego „Od Popiela do Piasta”. Barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołają nieznane, pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I. Film prezentuje zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów. Z kolei na nowe odcinki programu „Nie taka prosta historia”, zaprosi znany dziennikarz Wiktor Świetlik. W audycji weźmie pod lupę znane filmy i seriale, obnaży ich cenzurę i propagandę. Już we wrześniu wraz z Krzysztofem Jaroszyńskim odkryjemy najpiękniejsze zakątki Polski w nowej serii „W Polskę jedziemy”;  poznamy też kolejnych pretendentów do tytułu Giganta historii — a to dopiero początek fascynującej podróży, w którą TVP Historia zabierze Nas tej jesieni. 

Premiery TVP Historia są emitowane online na kanale TVP Historia 2: https://historia2.tvp.pl/

Oferta kanału TVP Dokument zainteresuje z pewnością pasjonatów gatunku current affairs, podróży i prawdziwych historii. We flagowym cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” ceniona dokumentalistka omawiać będzie palące problemy społeczno-polityczne współczesnego świata. Wśród prezentowanych filmów będą: „Korea Południowa. Kraj pod presją”, „Tajwan kontra Chiny. Krucha demokracja”, „Terra Incognita. Kto jest właścicielem Internetu?” i inne. Do oferty powróci także nowy sezon cyklu „Polskie dziedzictwo”. Jesienne odcinki poświęcone zostaną spuściźnie Litwy, Łotwy i Estonii. Odwiedzimy zamki, pałace, posiadłości, kościoły, a także nekropolie związane z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. A w ramach serii „Portrety dokumentalne” w tym sezonie zaprezentujemy obok znanych sylwetek, twórców młodego pokolenia: Kinga Dębska, Dagmara Drzazga, Ewa Straburzyńska, Piotr Jaworski, Petro Aleksowski, Małgorzata Imielska i inni.

Jesienna oferta TVP HD to tradycyjnie gwarancja relaksu na najwyższym poziomie. Na miłośników architektury i krajobrazów czeka nowy program „Na ratunek ogrodom”. W roli prowadzącej Katarzyna Cichocka, doświadczona architekt krajobrazu. Natomiast w nowym programie „Korona Gór Polski” wspólnie z Martą Manowską, zdobędziemy najpiękniejsze i najciekawsze szczyty naszego kraju. A z Jackiem Szklarkiem w ramach cyklu „Przystanek slow food” podczas inspirujących podróży kulinarnych odwiedzimy Podkarpacie, Roztocze i Pomorze. Dreszczyk emocji dostarczy nam światowy klasyk seriali kryminalnych „Detektyw Murdoch”, opowiadający o przygodach przenikliwego śledczego z Toronto. W ramach weekendowych nocnych maratonów kultowych seriali nie zabraknie takich tytułów, jak: „Czas honoru”, „Pitbull” czy „Wojna domowa”.

Szczegółowa oferta programowa CKiH w załączonych materiałach prasowych.

Jesień 2022 w TVP Kultura

Jesień 2022 w TVP Historia

Jesień 2022 w TVP HD

Jesień 2022 w TVP Dokument