• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Telewizja Polska organizuje Forum Koprodukcyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu TV "Heart of Europe"

15:13, 12.09.2022
Telewizja Polska organizuje Forum Koprodukcyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu TV "Heart of Europe"!!! pusty LEAD !!!

Forum Koprodukcyjne "Heart of Europe" to nowe wydarzenie Telewizji Polskiej, przeznaczone dla twórców, producentów i nadawców z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-17 listopada 2022 roku w Warszawie, w ramach odbywającego się w tym samym czasie Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego "Heart of Europe". Do końca września można zgłaszać projekty w różnych fazach realizacji, które wezmą udział w sesjach pitchingowych Forum.

 
Telewizja Polska organizuje Forum Koprodukcyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu TV Heart of Europe

Forum Koprodukcyjne "Heart of Europe" to wydarzenie, służące nawiązaniu współpracy koprodukcyjnej i rozpoczęciu wymiany biznesowej między przedstawicielami branży audiowizualnej z Europy Środkowo-Wschodniej. Do udziału w Forum zaproszeni są twórcy, producenci i nadawcy z Polsko, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Gruzji, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Rumunii, Białorusi, Mołdawii i Bułgarii. Mogą oni zgłaszać swoje projekty filmowe, serialowe i dokumentalne w różnych fazach preprodukcji. Wyselekcjonowane projekty zostaną zaprezentowane na sesjach pitchingowych w ramach Forum.

- Sukces pierwszej edycji festiwalu "Heart od Europe", który okazał się długo oczekiwaną i potrzebną inicjatywą dla nadawców publicznych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, skłonił nas do rozszerzenia tegorocznej, drugiej edycji festiwalu o nowe eksperckie wydarzenie, przeznaczone dla branży audiowizualnej – mówi Marek Solon-Lipiński, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP. – Istnieje potrzeba, aby stworzyć nową platformę współpracy w naszym regionie. Forum będzie okazją do nawiązania wielu nowych kontaktów i wymiany koprodukcyjnej, ale też do rozpoznania potencjału i potrzeb branży w naszym regionie – podkreśla Solon-Lipiński. 

Do udziału w forum i zgłaszania swoich projektów zaproszeni są zarówno doświadczeni twórcy, scenarzyści, reżyserzy i producenci, jak i początkujący twórcy filmowi i telewizyjni. W ramach pierwszej edycji Forum Korpodukcyjnego pitchingowym towarzyszyć będą wydarzenia networkingowe dla zaproszonych gości oraz panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z branży filmowej i telewizyjnej, którzy zabiorą głos w najbardziej palących kwestiach dotyczących rynku, obecnej kondycji produkcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak i kierunków jej rozwoju.

- Wierzymy, że Forum Koprodukcyjne stanie się w Europie Środkowo-Wschodniej ważną przestrzenią wymiany i współpracy twórców, producentów, nadawców i instytucji kultury, stając się z czasem jednym z ośrodków kreacji nowych projektów filmowych i wykuwania się nowej jakości treści, które będą w stanie odpowiedzieć na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku audiowizualnego i umożliwić podjęcie dialogu z partnerami spoza naszego regionu. Dzięki temu corocznemu wydarzeniu będziemy w stanie zbadać możliwości całego rynku i dokonać jego weryfikacji pod kątem wpasowania się i wniesienia nowego wkładu w europejski i światowy rynek telewizyjny – dodaje Marek Solon-Lipiński, który kieruje przygotowaniami do festiwalu Heart of Europe. 

Do udziału w Forum Koprodukcyjnym "Heart od Europe" można zgłaszać projekty w trzech kategoriach: Film fabularny, Serial oraz Dokument. Spośród nich powołana przez organizatorów komisja selekcyjna wybierze najlepsze projekty, które będą mogły zostać zaprezentowane gościom forum na sesjach pitchingowych w dniach 14-17 listopada 2022 roku. Projekty filmowe na różnych etapach realizacji można zgłaszać do 30 września 2022 r. za pośrednictwem strony www.heartofeurope.tvp.pl. 

Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”, poświęcony twórczości telewizyjnej Europy Środkowo-Wschodniej, stanowi szeroką retrospektywę najnowszych produkcji nadawców publicznych z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Estonii, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Serbii, Rumunii, Bułgarii, Ukrainy i Gruzji. W ramach wydarzenia prezentowane są najlepsze dzieła twórców telewizyjnych z tych krajów w 6 kategoriach: „Film fabularny”, „Serial fabularny”, „Film dokumentalny”, „Rozrywka”, „Dzieci i Młodzież” oraz „Digital”. Najlepsze dzieła w tych kategoriach są nagradzane przez międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli uczestniczących w festiwalu nadawców. II edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-17 listopada 2022 roku w Warszawie.