• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

GŁÓWNE CELE OŚRODKA

14:25, 20.09.2022
GŁÓWNE CELE OŚRODKAOśrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych (ODiZP) jest odpowiedzialny za archiwizację, opracowanie i udostępnianie materiałów filmowych i okołofilmowych – w tym także realizację procesów z nimi powiązanych tj. digitalizacja i rekonstrukcja cyfrowa.

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych (ODiZP) jest odpowiedzialny za archiwizację, opracowanie i udostępnianie materiałów filmowych i okołofilmowych – w tym także realizację procesów z nimi powiązanych tj. digitalizacja i rekonstrukcja cyfrowa.

ODiZP przechowuje, kataloguje oraz opisuje wszystkie materiały audiowizualne wytwarzane przez Telewizję Polską wraz z kompletem dokumentacji. Stanowi swoiste archiwum całej działalności TVP S.A., w którego skład wchodzą wszystkie wyprodukowane seriale, filmy fabularne i dokumentalne, teleturnieje, czy programy rozrywkowe. Wszystkie te materiały są opisane i skatalogowane w sposób cyfrowy, a zarządza nimi kadra techniczna ODiZP.

Wszystkie informacje o zbiorach archiwum zagregowane są w cyfrowych bazach danych, co umożliwia szybkie wyszukiwanie i dotarcie do każdego rodzaju materiału, posiadając jedynie skrawek informacji. W ramach działalności ośrodka, tworzone są rozległe kwerendy zawierające wskazane przez klientów kwestie, tematy, problematyki czy wydarzenia. Zbiory archiwum są więc nieocenione w pracy dziennikarzy, producentów i innych twórców telewizyjnych, na których podstawie często powstają filmy dokumentalne, prace naukowe, artykuły prasowe, książki itd.

Zbiory archiwów Telewizji Polskiej to zapisy dźwięku, obrazu lub obrazu z towarzyszącym dźwiękiem oraz dokumentacja działalności programowej i dokumentacja zarządzania. To ca 304 tys. teczek dokumentacji aktowej (5300 metrów bieżących), 440 tys. taśm zarejestrowanych w Wideotece, 126 tys. materiałów filmowych w zasobach Filmoteki, 43 tys. nagrań dźwiękowych stanowiących ilustrację muzyczną do audycji telewizyjnych.