• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Londyńska premiera filmu dokumentalnego „Dziewczyna ze zdjęcia” produkcji TVP Polonia

15:59, 26.09.2022
Londyńska premiera filmu dokumentalnego „Dziewczyna ze zdjęcia” produkcji TVP Polonia!!! pusty LEAD !!!

W środę, 28 września, w Londynie, odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Dziewczyna ze zdjęcia” autorstwa Bogny Bender-Motyki, wyprodukowanego przez TVP Polonia. Pokaz zostanie połączony z uroczystościami pogrzebowymi bohaterki filmu, Marii Barr Grabowskiej, zorganizowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. W trakcie uroczystości Sejm RP reprezentował będzie zastępca szefa Kancelarii Sejmu, minister Christian Młynarek.

 
Fot. Archiwum IPN

Podziel się:  Więcej
Film dokumentalny opowiada historię poszukiwań młodej dziewczyny w mundurze, której czarno-białe zdjęcie znajdowało się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. IPN upublicznił zdjęcie w mediach społecznościowych i, od tego momentu, w akcję poszukiwania włączyło się tysiące osób. Już po dwóch dniach jeden z internautów odkrył, że fotografia przedstawia Marię Barr Grabowską, żonę lotnika RAF i córkę członka sztabu Naczelnego Wodza. Fotografia została wykonana w czerwcu 1943 roku pod pałacem Buckingham, chwilę po odebraniu z rąk króla Jerzego VI Krzyża Wybitnej Służby Lotniczej.

Jak podkreśla dyrektor TVP Polonia, Magdalena Tadeusiak, film wpisuje się w misję anteny, którą jest łączenie Polaków na całym świecie. „Opowiadamy historie poszczególnych ludzi i ich rodzin, mieszkających poza Ojczyzną. W tym konkretnym przypadku udało nam się także połączyć część rodziny, która od lat nie miała ze sobą kontaktu. Jest to jeden z bardziej wzruszających momentów filmu” – dodaje Magdalena Tadeusiak.

O losach bohaterki opowiadają osoby zaangażowane w rozwiązanie zagadki oraz członkowie rodziny mieszkający w Anglii. Przechowywane pieczołowicie przez potomków pamiątki – albumy ze starymi fotografiami, ordery i odznaczenia, a także zdjęcia z okresu II Wojny Światowej, pozwalają wzbogacić opowieść o losach Marii, której – tak jak dziesiątkom tysięcy przedstawicieli jej pokolenia – nie dane było wrócić do Polski.

„Anglia w okresie wojny była miejscem, w którym dziesiątki tysięcy Polaków musiały na nowo układać sobie życie z dala od Ojczyzny, nie mogąc do niej powrócić” – podkreśla Bogna Bender-Motyka, autorka filmu. Dodaje, że dokument „Dziewczyna ze zdjęcia”, poprzez ukazanie historii Marii, jest hołdem dla tych, o których polska przez dziesiątki powojennych lat nie chciała pamiętać. „Ogromne zainteresowanie internautów, którzy włączyli się w odkrywanie losów Marii, stało się dla wielu niezwykłą podróżą w przeszłość i wielką lekcją naszej najnowszej historii” – mówi Bender-Motyka.

Premiera filmu dokumentalnego odbędzie się w środę 28 września o godz. 15:30 w siedzibie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie, natomiast w TVP Polonia będzie go można zobaczyć 5 października o godz. 17:20.

Uroczystości pogrzebowe śp. Marii Barr Grabowskiej rozpoczną się o godz. 12:00 mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, z udziałem wojskowej asysty honorowej, i będą kontynuowane na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, gdzie znajduje się grób rodzinny zmarłej. Udział w uroczystościach zapowiedzieli zastępca szefa Kancelarii Sejmu, minister Christian Młynarek, Zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski oraz Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Adam Siwek.

Na odkrycie losów Polaków czeka jeszcze kilka tysięcy osób, które są na zdjęciach w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej.