• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Chopin. Nie boję się ciemności” dokument w koprodukcji TVP nagrodzony w Pradze

14:47, 27.09.2022
„Chopin. Nie boję się ciemności” dokument w koprodukcji TVP nagrodzony w Pradze!!! pusty LEAD !!!

Międzynarodowy film dokumentalny, którego koproducentem jest Telewizja Polska, „Chopin. Nie boję się ciemności” w reż. Joanny Kaczmarek otrzymał nagrodę Czeskiej Telewizji na 59. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym „Złota Praga”. Film wchodzi do polskich kin już 14 października.

 
Fot. Materiały promocyjne TVP

Obóz koncentracyjny Auschwitz, granica między Koreą Północną i Południową oraz centrum Bejrutu. Są to miejsca, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki, a tam rozbrzmiewa ona z pełną mocą. „Chopin. Nie boję się ciemności” to niezwykły film, który stawia pytanie, czy piękne melodie Chopina potrafią zmienić ponurą atmosferę miejsc dotkniętych wojną i cierpieniem. Ten film stał się bardzo współczesny, biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia we wschodniej części Europy. – napisano w uzasadnieniu nagrody Czeskiej Telewizji dla filmu, przyznanej w ramach 59. Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnym Złota Praga, który zakończył się 24 września.

„Chopin. Nie boję się ciemności" to film dokumentalny, splatający historie trzech wybitnych pianistów, Polaka - Leszka Możdżera, Koreańczyka Won Jae - Yeon i syryjskiego imigranta, w połowie Polaka – Faresa Marka Basmadji, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne krajów, z których pochodzą. Bohaterowie przygotowują się do specjalnych koncertów w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki na żywo.

Producenci: Inbornmedia, Play Button Media Koproducenci: Telewizja Polska (TVP), Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza Współfinansowanie: RAPA Korea, Polski Instytut Sztuki Filmowej Partner: Polska Fundacja Narodowa

Film wchodzi do polskich kin 14 października. Poza dystrybucją kinową w Polsce film „Chopin. Nie boję się ciemności” będzie zaprezentowany na festiwalach za granicą m.in. w Wilnie podczas cyklu „Młode Polskie Kino”. Planowany jest również cykl, wspieranych przez Polską Fundację Narodową, zagranicznych pokazów m.in. w: Tokio, Paryżu, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Luksemburgu.