• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Chopin. Nie boję się ciemności” dokument w koprodukcji TVP nagrodzony w Pradze

14:47, 27.09.2022
„Chopin. Nie boję się ciemności” dokument w koprodukcji TVP nagrodzony w Pradze!!! pusty LEAD !!!

Międzynarodowy film dokumentalny, którego koproducentem jest Telewizja Polska, „Chopin. Nie boję się ciemności” w reż. Joanny Kaczmarek otrzymał nagrodę Czeskiej Telewizji na 59. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym „Złota Praga”. Film wchodzi do polskich kin już 14 października.

 
Fot. Materiały promocyjne TVP

Podziel się:  Więcej
Obóz koncentracyjny Auschwitz, granica między Koreą Północną i Południową oraz centrum Bejrutu. Są to miejsca, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki, a tam rozbrzmiewa ona z pełną mocą. „Chopin. Nie boję się ciemności” to niezwykły film, który stawia pytanie, czy piękne melodie Chopina potrafią zmienić ponurą atmosferę miejsc dotkniętych wojną i cierpieniem. Ten film stał się bardzo współczesny, biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia we wschodniej części Europy. – napisano w uzasadnieniu nagrody Czeskiej Telewizji dla filmu, przyznanej w ramach 59. Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnym Złota Praga, który zakończył się 24 września.

„Chopin. Nie boję się ciemności" to film dokumentalny, splatający historie trzech wybitnych pianistów, Polaka - Leszka Możdżera, Koreańczyka Won Jae - Yeon i syryjskiego imigranta, w połowie Polaka – Faresa Marka Basmadji, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne krajów, z których pochodzą. Bohaterowie przygotowują się do specjalnych koncertów w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki na żywo.

Producenci: Inbornmedia, Play Button Media Koproducenci: Telewizja Polska (TVP), Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza Współfinansowanie: RAPA Korea, Polski Instytut Sztuki Filmowej Partner: Polska Fundacja Narodowa

Film wchodzi do polskich kin 14 października. Poza dystrybucją kinową w Polsce film „Chopin. Nie boję się ciemności” będzie zaprezentowany na festiwalach za granicą m.in. w Wilnie podczas cyklu „Młode Polskie Kino”. Planowany jest również cykl, wspieranych przez Polską Fundację Narodową, zagranicznych pokazów m.in. w: Tokio, Paryżu, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Luksemburgu.