• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Paszporty Wolności” - cykl dokumentalny w TVP Historia

17:01, 22.11.2022
„Paszporty Wolności” - cykl dokumentalny w TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

Telewizja Polska zaprasza na drugą edycję wyjątkowego projektu „Paszporty Wolności”, którego celem jest przywrócenie pamięci i zasłużonego miejsca w historii nieznanym bohaterom walki o wolność, godność i niepodległość. Działania członków „Solidarności” wywarły olbrzymi wpływ na upadek reżimu komunistycznego i przemiany ustrojowe w Polsce, ale burzliwe lata 80. i znany na całym świecie ruch wolnościowy miały znacznie więcej cichych i anonimowych bohaterów, niż dziś mogłoby się wydawać. Uczestnicy „Paszportów Wolności” 2022 to zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80., którzy z różnych powodów zostali pominięci na kartach historii. W ramach projektu powstał cykl dokumentalny przedstawiający ich sylwetki. Na pierwszy odcinek „Paszportów Wolności” TVP Historia zaprasza w środę, 23 listopada o godz. 18:01.

Od środy, 23 listopada do poniedziałku, 12 grudnia w TVP Historia cykl dokumentalny „Paszporty Wolności” w reżyserii Sławomira Koehlera. Widzowie w 10 – odcinkowym cyklu poznają historię bohaterskiej walki z komunistycznym reżimem: Andrzeja Michałowskiego, Hanny Łukowskiej-Karniej, Ireneusza Haczewskiego, Janiny Chmielowskiej, Stanisława Śmigla, Marka Harasiuka, Piotra Hlebowicza, księdza Jana Sikorskiego, Wojciecha Stawiszyńskiego i Sławomira Kretkowskiego.

Laureaci „Paszportów Wolności” zostali wyłonieni dzięki zaangażowaniu: NSZZ „Solidarność”, Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia „Godność” oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Emisja gali, podczas której zostaną uhonorowani laureaci „Paszportów Wolności”, odbędzie się w poniedziałek, 12 grudnia na antenach Telewizji Polskiej.

W załączniku biogramy uczestników cyklu „Paszporty Wolności”.