• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Świat według profesora Legutki” - premiera filmu dokumentalnego w TVP2

16:11, 05.12.2022
„Świat według profesora Legutki” - premiera filmu dokumentalnego w TVP2!!! pusty LEAD !!!

We wtorek, 6 grudnia o godzinie 22:55 TVP2 zaprezentuje dokument ukazujący sylwetkę Ryszarda Legutki. Wyprodukowany przez Fundację Stanica Kresowa, film „Świat według profesora Legutki” jest koprodukcją Telewizji Polskiej. Autorem scenariusza i reżyserem jest Tadeusz Arciuch.

 
Materiały promocyjne TVP

Podziel się:  Więcej

Bohaterem filmu jest prof. Ryszard Legutko filozof, nauczyciel akademicki, minister, wicemarszałek Senatu RP, europoseł, obecnie przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim.

Ryszard Legutko karierę naukową rozpoczynał od studiów filozoficznych, które przyniosły mu status eksperta i profesora nauk humanistycznych. Już w okresie studenckim zaangażował się w działalność opozycyjną i aktywnie uczestniczył w polskim życiu politycznym i społecznym. Jako znawca filozofii i tradycji klasycznej oraz polityk krytykuje erozję europejskich wartości. Stawia ostrą diagnozę dotyczącą cywilizacyjnego starcia tradycyjnych, chrześcijańskich wartości z ideologią lewackiej „politpoprawności”. Bohater filmu daje temu wyraz w wielu publikacjach oraz odważnych wystąpieniach na forum Parlamentu Europejskiego.

Film jest zapisem intelektualnej podróży z Ryszardem Legutko - w roli przewodnika - po antycznej myśli europejskiej, I i II Rzeczypospolitej, chrześcijańskich tradycjach Europy oraz współczesnej politycznej i społecznej rzeczywistości. Wspólnie z profesorem odwiedzamy miejsca związane z jego życiem oraz pracą w Polsce i Europie. W filmie wystąpią także: Mateusz Matyszkowicz, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Patrick J. Deneen, Adrian Vermeule, Jarosław Kaczyński, Raffaele Fitto i Hermann Tertsch.

Zwiastun filmu w formacie MXF: https://drive.google.com/file/d/17k13SuL4bMjDeg2LlopBtTPmdwyGnXND/view?usp=sharing

Plakat: https://we.tl/t-x3twgI5vo1