• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Żywioł“ - film dokumentalny Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie

16:31, 15.03.2023
„Żywioł“ - film dokumentalny Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie!!! pusty LEAD !!!

W piątek, 17 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Żywioł” polskiego reżysera Cypriana Demianiuka i scenarzysty Piotra Kornobisa. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, studia „Oko i Ucho“, studia „Ketvirta Versija“, zrealizowaną przy wsparciu Biura Programu Niepodległa oraz we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT.

 
Mat. Stichija Filmas

„Żywioł“ to kolejna część serii poświęconej wspólnej historii regionu, jaka powstała dzięki współpracy TVP i LRT. Wcześniej w podobnej formule wyprodukowano filmy dokumentalne „Trzeci Maja, czyli dziś“, a także „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny“. Wszystkie wymienione filmy są dostępne bez ograniczeń terytorialnych na platformie TVP VOD. Film dokumentalny powstał z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego i opowiada o wspólnototwórczej funkcji języków. Twórczość romantyków w Polsce, Ukrainie oraz na Litwie daje niecodzienną szansę na zrozumienie XIX wieku, wyjątkowego dla naszego regionu momentu w historii. „Żywioły” są Ilustrowane pejzażami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to próba zrozumienia wrażliwości przodków u progu nowoczesności rozumianej przez środkowoeuropejczyków jako sięgnięcie po polityczną niepodległość i utrwalenie kanonu, na którym opierają się ich współczesne wspólnoty narodowe. Film Demianiuka pokazuje, jak bardzo środkowoeuropejski romantyzm przesiąknięty był nostalgią za przeszłą potęgą polityczną i buntem wobec zaborców. Głosy polskich, litewskich i ukraińskich historyków tworzą opowieść o odrodzeniu narodowym końca XIX wieku. Film ukazuje epokę romantyzmu jako czas politycznego buntu, z którego wyrosły nowoczesne państwa oraz narody.

Przedstawiciele środkowoeuropejskiego romantyzmu zamieniają śródziemnomorski pejzaż na krajobraz o wiele bardziej dramatyczny, ale swojski i przesycony historią. Rzucają światło na zmagania człowieka z ciemnością, walkę, którą zaborcy uparcie i niestrudzenie starali się wymazać z pamięci i mapy Europy. W filmie pojawiają się nazwy miejsc, w których wciąż odbijają się echem struktury języków: polskiego, litewskiego i ukraińskiego. Każda z nich na swój sposób kształtuje postrzeganie świata, czasu i przestrzeni. 


Producenci filmu: Telewizja Polska, LRT, Oko i Ucho, Biuro Programu Niepodległa, studio „Ketvirta Versija“.

Organizatorzy pokazu: „Ketvirta Versija“, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Miejsce pokazu: Katedros a. 4, Wilno

Wstęp wolny. 

Film w języku polskim z litewskimi napisami.