• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kwiecień nowości w TVP Nauka

16:13, 27.03.2023
Kwiecień nowości w TVP Nauka!!! pusty LEAD !!!

W kwietniu w TVP Nauka pojawią się nowe programy. Już od soboty, 1 kwietnia Radek Brzózka w „Jak to działa – Ekologia” opowie o źródłach zielonej energii i paliwach przyszłości. We wtorek, 4 kwietnia rozpocznie się emisja poradnikowego programu „Na wszelki wypadek”, którego twórcy będą podpowiadać, jak postępować w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Ponadto od piątku, 7 kwietnia antena zaprosi na nowy cykl „Dorwać wirusa” poświęconego osiągnięciom naukowców pracujących nad zwalczaniem chorób wirusowych. Również w kwietniu planowany jest start sondy JUICE, która w 2031 roku dotrze w okolice Jowisza i zbada jego największe księżyce: Kallisto, Europę i Ganimedesa. W TVP Nauka będzie można zobaczyć to wydarzenie na żywo!

 
Materiał TVP Nauka

„JAK TO DZIAŁA – EKOLOGIA"
Sobota, 1 kwietnia godz. 13:30


Radek Brzózka jest pasjonatem nauki i techniki znanym m.in. z programu „Jak to działa”. Specjalnie dla TVP Nauka przygotował nową serię „Jak to działa – Ekologia”, w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi życia. W najnowszej serii cyklu Radek opowie o źródłach zielonej energii i paliwach przyszłości. W pierwszym odcinku widzowie dowiedzą się, jak wykorzystuje się wodór w rafineriach i przemyśle chemicznym oraz dlaczego jest on obiecującym paliwem przyszłości, które może sprawić, że transport stanie się ekologiczny, a z rur wydechowych pojazdów, zamiast spalin wydobywać się będzie woda. W tym odcinku pokażemy również, dlaczego to wodór ma szanse wspomóc rozwój całego systemu produkcji zielonej energii ze Słońca i wiatru. Energia przyszłości to także: elektrownie atomowe, wiatr, światło, woda, jedzenie, CO2, logistyka. Wykorzystaniu tych źródeł w przemyśle energetycznym będą poświęcone kolejne odcinki programu „Jak to działa – Ekologia”.

„NA WSZELKI WYPADEK”
Wtorek, 4 kwietnia godz. 19:00


Nikt z nas nie liczy się z tym, że niespodziewanie może spotkać go jakiś nagły wypadek czy uraz. Nikt też nie nosi przy sobie apteczki, leków czy środków opatrunkowych. Warto więc wiedzieć, jak zachować się w różnych, nagłych okolicznościach, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, a nie możemy wezwać karetki. Cykl „Na wszelki wypadek” rozpocznie tematyka zakrztuszeń, a w kolejnych odcinkach autorzy programu skupią się na udzielaniu pierwszej pomocy przy zawale, udarze, złamaniach i śpiączce cukrzycowej. W programie, oprócz porad udzielanych przez ratowników medycznych, zaprezentowane zostaną animacje 2D i ciekawe felietony.

„DORWAĆ WIRUSA”
Piątek, 7 kwietnia o godz. 19:00


Cykl dokumentalny ukazywać będzie osiągnięcia naukowców pracujących przy zwalczaniu wirusów. Przez pryzmat pandemii koronawirusa, w przystępny i zrozumiały sposób, widzowie dowiedzą się, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi oraz jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony będzie innemu aspektowi badań nad nimi. Tajniki wirusologii objaśnią wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program będzie bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS-CoV-2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

W TVP Nauka nie zabraknie też lubianych przez widzów programów, które od startu anteny w październiku 2022 roku zyskały popularność. „Raport Naukowy” co tydzień przybliża wydarzenia ze świata nauki w soboty o godz. 15:00. Teleturniej wiedzowy „Giganci Nauki”, emitowany jest w niedziele o godz. 15:30.