• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Michał Kwieciński nagrodzony na 16. Festiwalu Reżyserii Filmowej

16:10, 02.06.2023
Michał Kwieciński nagrodzony na 16. Festiwalu Reżyserii Filmowej!!! pusty LEAD !!!

„Złotego Dzika” i tytuł najlepszego reżysera ubiegłego roku otrzymał Michał Kwieciński za film „Filip”, koprodukcję Telewizji Polskiej. W czwartek, 1 czerwca w Centrum Kongresowym we Wrocławiu odbyła się gala finałowa 16. Festiwalu Reżyserii Filmowej i 12. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, podczas której przyznano nagrody dla najlepszych aktorów i reżyserów.

 
plakat do filmu

Podziel się:  Więcej

Decyzją jury (w składzie: Janusz Majewski, Waldemar Krzystek i Feliks Falk) tytuł najlepszego reżysera oraz nagrodę „Złotego Dzika” otrzymał Michał Kwieciński za reżyserię koprodukcji TVP pt. „Filip”.

To kolejne wyróżnienie dla filmu po Srebrnych Lwach oraz nagrodach indywidualnych za najlepsze zdjęcia (Michał Sobociński) i charakteryzację (Dariusz Krysiak), przyznanych podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Filip” to produkcja zrealizowana na podstawie scenariusza opartego na powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Tytułowy bohater jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.

„Filip” jest dostępny na platformie TVP VOD: Filip – filmy fabularne, Oglądaj na VOD TVP