• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Telewizja Polska partnerem NEM Zagreb w Chorwacji

10:03, 06.12.2023
Telewizja Polska partnerem NEM Zagreb w Chorwacji!!! pusty LEAD !!!

W dniach 6-8 grudnia 2023 roku w Chorwacji odbywa się 3. edycja jednego z najważniejszych regionalnych spotkań europejskiej branży telewizyjnej - NEM Zagreb. Partnerami tegorocznej edycji NEM Zagreb są Telewizja Polska oraz Międzynarodowe Forum Telewizyjne Heart of Europe.

 
NEM Zagreb 2023

NEM Zagreb jest spotkaniem twórców produkcji telewizyjnych z całej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli branży audiowizualnej z Europy Środkowo-Wschodniej. W programie trzydniowego wydarzenia w stolicy Chorwacji zaplanowano panele dyskusyjne, warsztaty, pitchingi projektów nowych filmów, seriali, dokumentów i formatów, a także konkurs na najlepszy serial zrealizowany w minionym roku w naszej części Europy. W ramach specjalnych sesji NEM Zagreb 2023 zaprezentowane zostaną zwycięskie projekty z Międzynarodowego Forum Telewizyjnego Heart of Europe w Warszawie oraz Conecta Fiction & Entertaiment w Toledo.

Tematyka paneli zorganizowanych w ramach wydarzenia dotyczyć będzie oryginalnych produkcji z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, roli sztucznej inteligencji w procesie twórczym, adaptacji książek na język telewizji oraz telewizyjnych koprodukcji. Jak w każdej z dotychczasowych edycji NEM Zagreb, tak i w tym roku koprodukcje będą tematem nadrzędnym. Spotkanie w Zagrzebiu jest bowiem wyjątkową okazją do kontaktów między twórcami reprezentującymi różne części Europy.

Partnerem panelu na temat oryginalnych produkcji nadawców telewizyjnych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej będzie TVP. Spotkanie moderować będzie Sascha Fahrbach z TVP World, udział w nim weźmie dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP, Marek Solon-Lipiński, a także przedstawiciele publicznych i komercyjnych nadawców z Czech, Chorwacji, Słowenii i Węgier.

Podczas wydarzenia w stolicy Chorwacji zaprezentowane zostaną również wyselekcjonowane przez organizatorów projekty nowych produkcji telewizyjnych: filmów fabularnych, seriali, dokumentów i formatów rozrywkowych, zgłoszone przez twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród jurorów oceniających pitchingi znaleźli się przedstawiciele TVP: Marek Solon-Lipiński oraz Klara Piwoni-Cieślińska z Agencji Kreacji Filmu i Serialu.

W specjalnej sesji zaprezentowane zostaną także projekty seriali, które zostały wyróżnione we wrześniu podczas Międzynarodowego Forum Telewizyjnego Heart of Europe. Będą to czesko-słowacki projekt „Frontwards”, ukraiński „The Vespiary” oraz mołdawski „Winemaker’s Daughter”.

W ramach NEM Zagreb przyznawane są również NEM Awards – nagrody dla najlepszego serialu telewizyjnego z Europy Środkowo–Wschodniej wyemitowanego w ostatnim roku. O tytuł najlepszej produkcji powalczy Telewizja Polska z serialem historycznym „Polowanie na ćmy”. Najlepsze trzy seriale telewizyjne zostaną ogłoszone 6 grudnia, a 7 grudnia podczas ceremonii wręczenia nagród NEM Awards poznamy zwycięzcę konkursu.