• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Ceremonia wręczenia Nagród Nobla tylko w TVP Nauka

14:57, 06.12.2023
Ceremonia wręczenia Nagród Nobla tylko w TVP Nauka!!! pusty LEAD !!!

W niedzielę, 10 grudnia o godz. 16:00 TVP Nauka zaprasza na transmisję ceremonii wręczenia najbardziej prestiżowych naukowych laurów na świecie - Nagród Nobla. Poprzedzi ją rozpoczynająca się o godz. 15:10 debata w Studiu Nagrody Nobla, którą poprowadzą Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj. Transmisję z wręczenia najważniejszych nagród w świecie nauki można obejrzeć tylko w TVP Nauka dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

 
fot. TVP Nauka

W Studiu Nagrody Nobla gościć będą wybitni naukowcy: profesor Marta Miączyńska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, profesor Janusz Jurczak z Polskiej Akademii Nauk i profesor Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zaproszeni goście przybliżą sylwetki i dokonania tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii i ekonomii. W programie także przygotowane przez wysłanników TVP Nauka relacje z poprzedzającego ceremonię Tygodnia Noblowskiego - wielkiego święta nauki, pełnego wykładów, konferencji i sympozjów, w których najwybitniejsi światowi naukowcy - laureaci Nagrody Nobla - dyskutują o przyszłości nauki.

Od godz. 16:00 planowana jest ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, podczas której laureaci otrzymają z rąk króla Szwecji medale, dyplomy oraz dokumenty potwierdzające wysokość otrzymanej nagrody pieniężnej. Ceremonia jest corocznym najważniejszym wydarzeniem w świecie nauki, w którym biorą udział najwybitniejsi światowi naukowcy. Nie brakuje przy tym emocji i wzruszeń, na co dzień odległych od badań i eksperymentów.

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla odbywa się tradycyjnie 10 grudnia, w dniu śmierci jej fundatora Alfreda Nobla. Nagrody są przyznawane od 1901 r. Jedynym wyjątkiem jest Nagroda w dziedzinie ekonomii przyznawana od 1968 r.

Transmisje z najważniejszych wydarzeń w świecie nauki to specjalność TVP Nauka, która od 2022 r., transmituje nie tylko ceremonię wręczenia Nagrody Nobla, ale również uroczystości ogłaszania laureatów Nagrody. Na antenie można zobaczyć także transmisje ze startów misji kosmicznych i zjawisk astronomicznych, przepiękną polską i światową przyrodę, najnowsze dokonania w medycynie oraz najciekawsze wyniki prac inżynierów w różnych obszarach technologii. Rok 2023 antena poświęciła wielkiemu polskiemu uczonemu Mikołajowi Kopernikowi. TVP Nauka jest szybko rozwijającym się kanałem tematycznym Telewizji Polskiej. W listopadzie 2023 r. TVP Nauka zanotowała 36 proc. wzrost oglądalności w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.