• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Od połowy grudnia naziemny MUX-3 w nowym standardzie nadawania

09:00, 10.12.2023
Od połowy grudnia naziemny MUX-3 w nowym standardzie nadawania!!! pusty LEAD !!!

W nocy z 14 na 15 grudnia rozpoczyna się pierwszy etap przełączeń MUX-3 na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC. Dzięki tej zmianie technologii widzowie będą mogli odbierać programy TVP w lepszej jakości. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w standardzie HD.

 
Od połowy grudnia naziemny MUX-3 w nowym standardzie nadawania

W pierwszym etapie zmiany obejmą zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC będzie dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Kilka dni później, tj. w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej.

Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów.

Z kolei od 19 grudnia br. do oferty programów na MUX-3 dołączą TVP Kultura i TVP ABC.

Po zmianie standardu nadawania programy TVP nadawane z multipleksu trzeciego cyfrowej telewizji naziemnej nie będą już dostępne na starszych telewizorach i dekoderach, działających w starym systemie DVB-T/AVC. Do odbioru drogą naziemną pełnej oferty programowej Telewizji Polskiej będzie niezbędne urządzenie spełniające standard DVB-T2/HEVC.

Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów.

27 listopada wystartowała kampania informacyjna w związku ze zmianą standardu nadawania programów TVP na MUX-3

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dostrajania odbiorników są dostępne na antenach TVP, w mediach społecznościowych, na stronie telewizjanaziemna.pl oraz w Telegazecie na stronie 358.

Od 12 grudnia dostępna będzie również infolinia pod numerem 22 26 29 888.