• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Polacy w kosmosie” od lutego w TVP Nauka

15:24, 01.02.2024
„Polacy w kosmosie” od lutego w TVP Nauka!!! pusty LEAD !!!

TVP Nauka od 3 lutego zaprasza na nowy cykl „Polacy w kosmosie”. To osiem filmów dokumentalnych, w reżyserii Bogumiła Radajewskiego, opowiadających o dokonaniach polskich inżynierów i naukowców w eksploracji kosmosu - każdy odcinek jest poświęcony jednemu zagadnieniu. Emisja w soboty i niedziele o godz. 16.30

 
„Polacy w kosmosie” od lutego w TVP Nauka

Naukowcy z Polski lub polskiego pochodzenia od samego początku mają duży udział w tworzeniu technologii i naukowych podstaw pozwalających odbywać kosmiczne podróże. TVP Nauka nie tylko przypomina historyczne dokonania uczonych, przedstawia też kulisy współczesnych projektów badawczych.

Cykl prezentuje sylwetki i dokonania polskich naukowców m.in.: Stanisława Rogalskiego, inżyniera firmy Grumman Aerospace, która zbudowała lądownik księżycowy, Kazimierza Piwońskiego, który zaprojektował Randezvous Radar do komunikacji między lądownikiem księżycowym a modułem serwisowym, umożliwiającym namierzenie się pojazdów na orbicie i bezpieczne dokowanie podczas powrotu astronautów z powierzchni Księżyca, czy Wernera Ryszarda Kirchnera, który opracował formułę specjalnego paliwa dla lądownika Eagle. Zasługi tego ostatniego podkreślali astronauci podczas spotkania z prezydentem Nixonem po udanej misji lądowania na Księżycu. Ponadto dowiemy się, jak Wojciech Rostafiński wynalazł wysokowydajną pompę paliwową dla rakiety Saturn V, Stanisław Stankiewicz opracował skład mieszanki, którą oddychali astronauci podczas misji programu Apollo, a Eugeniusz Lachocki wymyślił odporne na warunki kosmiczne zasilacze do urządzeń pokładowych. Poznamy także dr Alexandra Nawrockiego, wieloletniego szefa misji kosmicznych NASA w Houston. Poprowadzi on widzów TVP Nauka przez pasjonującą historię wahadłowców, które przez ponad 30 lat zdominowały eksplorację orbity okołoziemskiej.

Jeden z odcinków opowiada fascynującą historię zawieszonego w latach 70. polskiego programu rakietowego, który po latach został reaktywowany przez kolejne pokolenie inżynierów. W innym filmie poznamy historię księżycowego samochodu, który pozwolił astronautom badać dotychczas niedostępne rejony Srebrnego Globu, a także umożliwił zebranie unikalnych próbek księżycowego gruntu. Obrazy poruszającego się po Księżycu pojazdu na zawsze stały się symbolem triumfu technologii i jednym z najważniejszych symboli amerykańskiego programu księżycowego. Łazik nie powstałby, gdyby nie Mieczysław Bekker, nazywany ojcem terramechaniki, czyli nauki o poruszaniu się pojazdów w terenie. Był jednym z głównych twórców samochodu używanego przez astronautów podczas misji Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17.

Wielu Polaków brało udział w podboju kosmosu, a dotychczas tylko jeden z nich udał się w przestrzeń kosmiczną. 27 czerwca 1978 roku Mirosław Hermaszewski wyruszył w podróż na pokładzie statku Sojuz 30. Na orbicie spędził 8 dni, okrążając naszą planetę w sumie 126 razy. W filmie przypomnimy historię jego lotu i odsłonimy ciekawostki z wyprawy pierwszego Polaka w kosmos.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) od ponad ćwierć wieku jest miejscem prowadzenia niezliczonych eksperymentów naukowych. W jednym z odcinków cyku przybliżymy historie Polaków zaangażowanych w stworzenie ISS oraz astronautów o polskich korzeniach, którzy mieli okazję pracować na pokładzie stacji. Do tego grona prawdopodobnie już wkrótce dołączy Sławosz Uznański, pierwszy Polak w Korpusie Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wstępnie jego misja planowana jest na jesień 2024 r.

3.02 „Polacy w kosmosie – Mały krok dla człowieka”
4.02 „Polacy w kosmosie – Epoka Wahadłowców”
10.02 „Polacy w kosmosie - Program Apollo”
11.02 „Polacy w kosmosie – księżycowy samochód”
17.02 „Polacy w kosmosie – Układ słoneczny”
18.02 „Polacy w kosmosie – Polskie rakiety”
24.02. „Polacy w kosmosie – Dom na orbicie”
25.02 „Polacy w kosmosie – Polski kosmonauta”