• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Powiem wam, jak zginął” – kolejna premiera Teatru Telewizji

15:13, 13.05.2024
„Powiem wam, jak zginął” – kolejna premiera Teatru Telewizji!!! pusty LEAD !!!

Premierowy spektakl na podstawie powieści Joe Alexa w reżyserii Marka Bukowskiego to oryginalna inscenizacja, która w całości – od scenariusza telewizyjnego po zdjęcia i postprodukcję – powstała na potrzeby Telewizji Polskiej. W sztuce nawiązującej do legendarnego teatralnego cyklu „Kobra” w głównych rolach występują: Grzegorz Małecki, Sebastian Stankiewicz, Rafał Gąsowski i Roma Gąsiorowska. Emisja w poniedziałek, 13 maja o godzinie 20:30 w TVP1.

 
fot. Waldemar Kompała

Autorem tekstu jest Joe Alex – jeden z najważniejszych scenarzystów Teatru Sensacji „Kobra” w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Pod takim pseudonimem napisał osiem powieści sensacyjnych Maciej Słomczyński – tłumacz wszystkich dzieł Williama Shakespeare’a oraz „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Joe Alex to również postać literacka, główny bohater kryminałów, który będąc jednocześnie autorem i detektywem w swoich książkach, opisuje własne przygody.

Spektakl „Powiem wam, jak zginął” powraca do Teatru Telewizji po 65 latach. Premiera realizacji telewizyjnej z lutego 1959 roku w reżyserii Józefa Słotwińskiego nie zachowała się w formie zapisu.

Fabuła rozgrywa się w starej rodowej posiadłości Sary i Iana Drummondów w Anglii. Sara jest znaną aktorką, a Ian wybitnym chemikiem. Pewnego dnia pojawia się w ich domu Joe Alex – przyjaciel z młodości Iana. Wspólnie z Benem Parkerem, kompanem z czasów wojny, a obecnie inspektorem policyjnym, będą rozwiązywać sprawę tajemniczego morderstwa Iana.

Akcja spektaklu dzieje się w środowisku sfer wyższych, które są specyficzne pod względem obyczajów, ale też wyglądu oraz pewnego rodzaju zblazowania i manieryczności. Chciałbym to podkreślić poprzez obsadę – dlatego zaangażowałem charakterystycznych i bardzo różnorodnych w stylu gry aktorów oraz charakteryzację i kostium. Mój pomysł realizacyjny polega na fotografowaniu nie tylko głównego miejsca akcji i aktualnych dialogów przy pomocy kamer głównych, ale też swego rodzaju „podglądanie” pozostałych bohaterów, przy pomocy zainstalowanych w odpowiednich miejscach kamer typu go-pro. Wierzę, że obserwowanie wszystkich bohaterów w czasie rzeczywistym pozwoli spełnić podstawowy wymóg dobrego kryminału: wszyscy są podejrzani – napisał w eksplikacji reżyserskiej Marek Bukowski.

 

POWIEM WAM, JAK ZGINĄŁ

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Marek Bukowski

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Scenografia: Wojciech Żogała

Kostiumy: Marta Grudzińska

Charakteryzacja: Ewa Drobiec, Bożena Balcerowska-Grinka, Aneta Mizera

Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

Czas: ok. 85 min.

Obsada: Grzegorz Małecki (Joe Alex), Sebastian Stankiewicz (Ben Parker), Roma Gąsiorowska (Sara Drummond), Rafał Gąsowski (Ian Drummond), Weronika Dzierżyńska (Lucy Sparrow), Jan Wieczorkowski (Harold Sparrow), Konrad Żygadło (Philip Davis), Mariusz Jakus (Robert Hastings), Jakub Snochowski (Jones), Klara Bielawka (Kate Sanders). 

Premiera 13 maja o godz. 20:30 w TVP1.