• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„1989” – premiera głośnego musicalu w Teatrze Telewizji

15:09, 24.05.2024
„1989” – premiera głośnego musicalu w Teatrze Telewizji!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 27 maja o godz. 20:00 w TVP1 zaprasza na transmisję widowiska w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. „1989” to nagradzany na festiwalach, doceniany przez krytyków i publiczność musical. Widzowie Teatru Telewizji będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć go „na żywo” już niecałe dwa lata od jego premiery. W trakcie produkowanej przez Telewizję Polską specjalnej transmisji z teatru znajdą się również rozmowy z widzami i twórcami spektaklu. O godz. 22:40 TVP Info zaprasza na debatę pt. „Przestrzeń wolności” na temat fenomenu i coraz większej popularności przedstawienia.

 
fot. Bartek Barczyk

Współautorami scenariusza są Katarzyna Szyngiera, semiotyk kultury Marcin Napiórkowski oraz pisarz i dziennikarz Mirosław Wlekły. Za oprawę muzyczną odpowiada raper Andrzej „Webber” Mikosz, który nadał widowisku formę nawiązującą do „Hamiltona” – rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził gatunek rapu na Broadway.

Musical w reżyserii Katarzyny Szyngiery opowiada o transformacji ustrojowej roku 1989 oraz bohaterach biorących udział w umacnianiu wolności i budowaniu jej pozytywnego mitu. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach symbolicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Twórcy musicalu otrzymali wiele nagród. „Paszport Polityki” dla Katarzyny Szyngiery to zdaniem kapituły Nagroda za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię „1989”, musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję. 

Po spektaklu o godz. 22:40 TVP Info zaprasza na rozmowę „Przestrzeń wolności”. Będzie to realizowana „na żywo” debata o musicalu „1989”, w której wezmą udział uczniowie liceum, aktorzy – odtwórcy ról Danuty i Lecha Wałęsów – Karolina Kozoń i Rafał Szumera oraz Krzysztof Głuchowski – reżyser i aktor i Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„1989”

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Scenariusz: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły

Muzyka: Andrzej „Webber” Mikosz

Choreografia: Barbara Olech

Scenografia: Milena Czarnik

Kostiumy: Arek Ślesiński

Realizacja TV: Józef Kowalewski

Obsada: Karolina Kazoń – Danusia (Danuta Wałęsa), Rafał Szumera – Lechu (Lech Wałęsa), Katarzyna Zawiślak-Dolny – Krysia (Krystyna Frasyniuk), Mateusz Bieryt – Władek (Władysław Frasyniuk), Magdalena Osińska – Gaja (Grażyna Kuroń), Marcin Czarnik – Jacek (Jacek Kuroń), Daniel Malchar – Bogdan (Bogdan Borusewicz), Karolina Kamińska – Alina (Alina Pieńkowska), Dominika Figlewicz – Henryka (Henryka Krzywonos) i inni.

Czas trwania: ok. 160 min.

Teatr Telewizji – premiera: TVP1, 27 maja, godz. 20:00 – NA ŻYWO.

Przestrzeń wolności – debata: TVP Info, 27 maja, godz. 22:40 – NA ŻYWO.

 

Przedstawienie sceniczne jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego
w Krakowie oraz Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Premiery teatralne:

•         Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, 19.11.2022

•         Teatr im. J. Słowackiego, Kraków, 2.12.2022