• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera musicalu „1989” w Teatrze Telewizji znakomicie przyjęta przez widzów i środowiska opiniotwórcze

17:52, 28.05.2024
Premiera musicalu „1989” w Teatrze Telewizji znakomicie przyjęta przez widzów i środowiska opiniotwórcze!!! pusty LEAD !!!

Nagradzany na festiwalach, doceniany przez krytyków i publiczność musical „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, został wczoraj wyemitowany w TVP1, co spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem widzów, ale również krytyków teatralnych, twórców, historyków oraz mediów. Musical w momencie najwyższej oglądalności obejrzało 824 tys. widzów, był to najliczniej oglądany spektakl Teatru Telewizji w maju br. Po spektaklu TVP Info wyemitowało debatę „Przestrzeń wolności”, w trakcie której młodzież, aktorzy i twórcy spektaklu dyskutowali na temat fenomenu przedstawienia.

 
fot. Waldemar Kompała / TVP

Musical „1989” to kolejna premiera Teatru Telewizji, opowiada o transformacji ustrojowej roku 1989 oraz bohaterach, którzy mieli swój udział w umacnianiu wolności i budowaniu jej pozytywnego mitu. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach symbolicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Współautorami scenariusza są Katarzyna Szyngiera, semiotyk kultury Marcin Napiórkowski oraz pisarz i dziennikarz Mirosław Wlekły. Za oprawę muzyczną odpowiada raper Andrzej „Webber” Mikosz, który nadał widowisku formę nawiązującą do „Hamiltona” – rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził gatunek rapu na Broadway.

Decyzję o transmisji musicalu w Teatrze Telewizji tak skomentował Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztof Głuchowski - Półtora roku po premierze spektakl nadal jest entuzjastycznie odbierany przez widzów. Już w chwili premiery stał się legendą, zarówno w Gdańsku, jak i w Krakowie oraz w całej Polsce. W zeszłym roku objechaliśmy z nim całą Polskę, byliśmy na najważniejszych festiwalach. Doszliśmy do wniosku, że warto iść dalej i pokazać go także szerszej publiczności na żywo w telewizji. Bardzo się z tego cieszymy.

W artykule pt. „Widzowie wrócili przed telewizory. Świetny wynik oglądalności nowego Teatru Telewizji TVP" – Dawid Dróżdż, dziennikarz wyborcza.pl pisze - Od kilku lat zainteresowanie Teatrem Telewizji TVP spadało. Teraz może się to zmienić, czego dowodem jest oglądalność musicalu „1989”.

Jacek Cieślak, dziennikarz rp.pl w artykule „Spektakl „1989” nareszcie zostanie pokazany w TVP”, pisze - Ten spektakl ma już swoją legendę - jest frekwencyjnym hitem, superprodukcją, która objechała najważniejsze festiwale i zdobyła najważniejsze nagrody.

Karolina Felberg z oko.press w artykule „Transmisja musicalu „1989” w telewizyjnej Jedynce. Teatr TV nadrabia zaległości i robi „bum”, pisze - Teatr Telewizji pod nową dyrekcją Michała Kotańskiego przywraca tytuły, którym niechętna była Zjednoczona Prawica. Na początek monodram o Marcu’68 oraz transmisja głośnego musicalu „1989” – o „Solidarności” i Okrągłym Stole.

Jerzy Antczak na swoim profilu fb opublikował post - Kochani Przyjaciele, wczoraj Teatr Telewizji w nowej szacie przekroczył barierę dźwięku. 1989 zapisze się w życiorysie telewizji jako wydarzenie większe niż życie. Jest to pierwszy diament najwyższej próby, który od tej chwili będzie zdobył koronę odrodzonego Teatru Telewizji. Z odległości wielu tysięcy mil, życzymy nowej dyrekcji nieustannych iluminacji i odwagi w podejmowaniu decyzji. Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Z miłością Jadwiga Barańska, Jerzy Antczak, Mikołaj.