• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Sprawdzamy”. Nowy program TVP Info będzie obnażał kłamstwa polityków

17:00, 19.06.2024
„Sprawdzamy”. Nowy program TVP Info będzie obnażał kłamstwa polityków!!! pusty LEAD !!!

W niedzielę, 23 czerwca o 17:30 w TVP Info startuje nowy program „Sprawdzamy”, który poprowadzą Juliusz Głuski-Schimmer i Witold Tabaka. Audycja będzie obnażała dezinformacje, kłamstwa polityków i pseudoekspertów, a także zawierała porady, jak nie dać się oszukać.

 
Witold Tabaka

Niedawny atak hakerski na Polską Agencję Prasową i fałszywa depesza o mobilizacji w Polsce pokazują, jak trudna jest obrona przed obcymi wpływami. Coraz częściej czytamy o farmach trolli, finansowanych przez Kreml stronach z rosyjską propagandą, deepfake’ach, które do złudzenia przypominają realne nagrania. Nasz program będzie edukował, ostrzegał, ale też weryfikował informacje i pokazywał, jak odróżniać prawdziwe od fałszywych, co wpisuje się w misję telewizji publicznej – mówi Witold Tabaka, współautor programu.

Jak dodaje Juliusz Głuski-Schimmer, obaj dziennikarze wpadli na niemal identyczny pomysł stworzenia takiego programu, dlatego połączyli siły i robią go razem.

Program na antenie TVP Info zadebiutuje w niedzielę 23, czerwca, zaraz po „Teleexpressie Extra”. Oprócz materiałów reporterskich pojawią się w nim również przeglądy mediów społecznościowych pod kątem fake newsów, rozmowy z ekspertami czy porady, jak nie dać się okraść przez cyberoszustów oraz cykliczny „Alfabet propagandy”, ukazujący metody manipulowania opinią publiczną. „Sprawdzamy” powstaje we współpracy z zespołem factcheckingowym TVP.

Chcemy by program był jak najbardziej interaktywny, będziemy mocno obecni w mediach społecznościowych, liczmy też na informacje od naszych widzów, którzy zostali wprowadzeni w błąd, wychwycili kłamstwa polityków lub zostali okradzeni w sieci – mówi Juliusz Głuski-Schimmer, współautor audycji.

Będziemy na bieżąco reagować na aktualne trendy związane z dezinformacją czy rosyjską propagandą. Powiemy, jaki mają wpływ na kampanie wyborcze w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy w przyszłym roku na wybory prezydenckie w Polsce. Tak, by każdy mógł świadomie wybierać – podkreśla Witold Tabaka.

Widzowie już teraz mogą pisać do prowadzących program „Sprawdzam” na email: sprawdzam@tvp.info

Juliusz Głuski-Schimmer jest dziennikarzem i ukrainistą. Pracuje jako wydawca programu „19.30” w TVP1. Z Polskim Radiem i telewizją publiczną jest związany (z przerwami) od końca lat 90. Po odejściu z TVP w 2016 roku był zastępcą redaktora naczelnego ukraińskiej telewizji informacyjnej „Espreso”. Przez kilka lat pracował też w Telewizji Polsat.

Witold Tabaka od grudnia jest prowadzącym programy publicystyczne i informacyjne TVP Info oraz reporterem „19.30” TVP1. Przed powrotem do telewizji publicznej pracował m.in. w: „Czarno na białym” TVN24, TVN24 BiS, „Panoramie” TVP2, „Wiadomościach” TVP1, Trójce i Radiu Kampus. Z wykształcenia jest dziennikarzem, wykłada też na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.