Poczta Polska uruchomiła nowy system rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, jak również wprowadza nowe spersonalizowane formularze do pobierania opłat abonamentowych. Abonenci zyskają znaczne ułatwienia.
W ciągu najbliższego roku Poczta Polska nada wszystkim abonentom indywidualny numer identyfikacyjny. Proces nadawania numerów i informowania obejmie około sześciu milionów abonentów płatnych – zobowiązanych do uiszczania opłat i około jednego miliona ośmiuset tysięcy abonentów korzystających z uprawnień do bezpłatnego abonamentu RTV.
Rejestracja odbiorników
Tak jak dotychczas odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne trzeba zarejestrować w ciągu 14 dni od ich kupna lub otrzymania. Znacznym ułatwieniem jest możliwość rejestracji odbiornika RTV w dowolnym urzędzie pocztowym w Polsce a nie jak dotychczas w najbliżej placówce pocztowej miejsca zamieszkania. Rejestracji dokonuje się w okienku pocztowym na dostępnym nowym druku „Wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/ telewizyjnych”, na podstawie którego pracownik urzędu pocztowego dokona rejestracji zgłoszonych odbiorników w systemie informatycznym. Klient otrzyma oryginał wniosku rejestracyjnego potwierdzony odciskiem datownika i podpisem pracownika. W ciągu 14 dni pod wskazany adres abonent otrzyma z Poczty Polskiej spersonalizowane formularze wpłat przeznaczone do wnoszenia opłat abonamentowych za zarejestrowane odbiorniki RTV.
Stopniowe wycofanie książeczek radiofonicznych
Abonenci, którzy są już płatnikami abonamentu RTV, otrzymają drogą pocztową „pakiety startowe”. Każdy pakiet startowy będzie zawierał zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego pięć spersonalizowanych formularzy polecenia przelewu/ wpłaty gotówki oraz dwa formularze zamówień na spersonalizowane blankiety wpłat.
Abonenci bezpłatni otrzymają wyłącznie zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.
Korzyści
Nowy system pozwoli łatwiej identyfikować abonentów i wnoszone przez nich opłaty abonamentowe, zapewni znacznie skuteczniejszą i szybszą obsługę abonenta w urzędzie pocztowym a samemu abonentowi da szeroką możliwość wyboru miejsca w którym chce dokonać opłaty abonamentowej.
Spersonalizowane formularze wpłaty mają dużo większą funkcjonalność niż dotychczasowe książeczki radiofoniczne dzięki zastosowanemu kodowi kresowemu pozwalają opłacać abonament nie tylko w urzędach pocztowych ale też w bankach oraz punktach handlowo-usługowych przyjmujących wpłaty gotówkowe.