• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Jesień 2014 w TVP Kultura

11:20, 09.09.2014
Jesień 2014 w TVP Kultura!!! pusty LEAD !!!

Jesień w TVP Kultura będzie wyjątkowo atrakcyjna: wzmocnione zostaną pasma filmów dokumentalnych (premiery w środę w prime time’ie, produkcje telewizji Arte i przeglądy polskich dokumentalistów, poprzedzane rozmową z reżyserami), pjawią nowe programy: literacki „Cappuccino z książką”, filmowy „Jedna scena” i muzyczny „Szlakiem Kolberga”. Tradycyjnie nie zabraknie wybitnych filmów nagradzanych na festiwalach, inteligentnej rozrywki, spektakli teatralnych, koncertów muzycznych i publicystyki.

WYDARZENIA SPECJALNE

ARTUR ROJEK OTWIERA JESIENNĄ RAMÓWKĘ
Wydarzeniem muzycznym, otwierającym jesienną ramówkę TVP Kultura, będzie telewizyjny koncert Artura Rojka. Artysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, dyrektor artystyczny OFF Festivalu wykona utwory ze znakomitej swojej pierwszej solowej płyty „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Synkretyczny album, łączący wiele gatunków muzycznych, idealnie wpisuje się w różnorodny program jesiennej oferty TVP Kultura. Koncert zostanie wyemitowany w niedzielę 14 września o 22:05. Tego samego dnia, o 17:15 startuje specjalne pasmo „Niedziela z... TVP Kultura", promujące nową ramówkę Anteny i zapowiadające najważniejsze premiery sezonu.

TVP KULTURA NA FESTIWALU W GDYNI
TVP Kultura mocno zaznaczy swoją obecność na tegorocznym Festiwalu w Gdyni. Od 15 do 20 września zaplanowane są codzienne relacje z Festiwalu. Oprócz tego będzie można zobaczyć kroniki prezentujące bieżące wydarzenia z życia festiwalu, rozmowy Katarzyny Janowskiej z twórcami filmów konkursowych i Maksa Cegielskiego z krytykami - Tadeuszem Sobolewskim i Joanną Ostrowską, transmisje z gali wręczenia nagród PISF oraz z gali wręczenia nagród Festiwalu. W tym roku TVP Kultura odpowiada za artystyczny kształt gali zamykającej festiwal. Dodatkowo w programie imprezy znalazł się autorski przegląd TVP Kultura prezentujący polskie horrory - „Archiwum grozy”. Filmy będą wyświetlane równolegle na Festiwalu i w TVP Kultura.

KONCERT POŚWIĘCONY TWÓRCZOŚCI ANDRZEJA PANUFNIKA
w ramach Festiwalu „Chopin i jego Europa”, emisja 24 września o 21:30 24 września 2014 r. przypada 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Andrzeja Panufnika. Z tej okazji zarówno w kraju jak i za granicą odbywają się wydarzenia przypominające twórczość artysty. Koncert, na którym spotykają się miłośnicy muzyki kompozytora, jest centralnym punktem obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w Telewizji Polskiej.

DOMINIK WANIA TRIO – RAVEL
emisja 26 grudnia W 2014 r. Dominik Wania otrzymał nagrodę TVP Kultura Gwarancję Kultury oraz dwa Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku. TVP Kultura zaprasza na koncert, podczas którego artysta wykona utwory z debiutanckiej płyty „Ravel”.

NOWE PROGRAMY W TVP KULTURA
W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazły się trzy nowe programy: literacki „Cappuccino z książką”, muzyczny „Szlakiem Kolberga” i filmowy „Jedna scena”.

CAPPUCCINO Z KSIĄŻKĄ
sobota, godz. 11:35 + powtórki Trzy błyskotliwe i dowcipne kobiety – krytyczka literacka Anna Kałuża, pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarka Karolina Sulej – spotykają się przy kawie, żeby porozmawiać o wydawniczych nowościach i doniesieniach z życia literackiego. W cotygodniowym programie będą omawiały książki, które zainteresują zarówno koneserów literatury, jak i amatorów lżejszych gatunków literackich.

SZLAKIEM KOLBERGA niedziela, godz. 11:30 + powtórki Cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszają m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych, a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru. Współcześni muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnych instrumentach, poznają ich zwyczaje i kunszt artystyczny.

JEDNA SCENA – MAGAZYN + FILM

wtorek, godz. po 22:00 Michał Chaciński rozmawia z reżyserem o kluczowej dla jego filmu scenie. Analiza jednej sceny jest sposobem na rozmowę o całym dziele filmowym, odtwarza tok myślenia twórcy, wyjaśnia jego decyzje artystyczne. Jest też okazją do nauczenia się podstaw warsztatu filmowego i lekcją kina. Po programie emisja omawianego filmu m.in. „Erratum” Marka Lechkiego, „Szczęśliwy człowiek” Małgorzaty Szumowskiej, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Egoiści” Mariusza Trelińskiego, „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.