Wymiany podpisanej umowy dotyczącej praw do transmisji Pucharu Świata w Zakopanem i Wiśle w trakcie czwartkowej (8 stycznia) konferencji prasowej w siedzibie TVP dokonali Apoloniusz Tajner, prezes PZN i Bogusław Piwowar, członek Zarządu TVP.
- Zakopane i Wisła to szczególne miejsca dla polskich skoczków – powiedział
Bogusław Piwowar. - Atmosfera jest tam niepowtarzalna. Mimo nieco słabszej ostatnio postawy naszych reprezentantów oglądalność transmisji Pucharu Świata jest nadal ogromna. Ze względu na młody wiek polskich skoczków, należy oczekiwać ich sukcesów jeszcze przez wiele lat.
- Cieszę się, że skoki są tak popularne – podkreślił
Apoloniusz Tajner. - Biorąc pod uwagę ten fakt zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy właśnie z TVP, żeby Polacy mieli jak największy dostęp do transmisji. Nie bez znaczenia był także duży profesjonalizm komentatorów telewizji publicznej.
- Zakopane wykreowało widowisko sportowe, jakiego nie mieliśmy wcześniej – dodał
Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport. Bez Zakopanego prawa do pokazywania skoków narciarskich byłyby znacznie mniej warte.
Transmisje ze skoków narciarskich są od kilkunastu lat jedną z najważniejszych pozycji ramówki zimowej Telewizji Polskiej i są kojarzone głównie z TVP. Odkąd rozpoczęła się era Adama Małysza, konkursy w Zakopanem stały się jednymi z najbardziej istotnych zawodów sportowych w Polsce, zyskując nawet tytuł Imprezy Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej.
Umowa pomiędzy PZN a TVP została zawarta aż na sześć lat, bo Telewizja Polska chce zapewnić dostęp do relacji z zawodów w Wiśle i Zakopanem wszystkim widzom na ogólnodostępnym kanale TVP1. Transmisje z kwalifikacji i konkursów będzie można także śledzić w TVP Sport oraz na stronie sport.tvp.pl.
Ostatnie konkursy Pucharu Świata w skokach w Wiśle i Zakopanem (styczeń 2014 r.) miały znakomitą oglądalność. Pierwsza transmisja (rywalizacja drużynowa) ze stolicy polskich Tatr zgromadziła w TVP1 6,054 mln widzów (średnia; udziały 41,2 proc.; dodatkowo TVP Sport – 211 tys., udziały 1,43 proc.). Drugi konkurs z Zakopanego cieszył się także wielkim zainteresowaniem – podziwiało go aż 5,273 mln widzów (udziały 36,65 proc.; TVP Sport – 291 tys., 2,02 proc.). Konkurs w Wiśle natomiast obejrzało 5,067 mln (udziały 34,43 proc.; TVP Sport – 228 tys., 1,55 proc.) Dodajmy, że kwalifikacje do tych zawodów, transmitowane przez TVP SPORT, także zanotowały dobre wyniki oglądalności jak na kanał wyspecjalizowany: 118 tys. (udziały 2,31 proc.) i 366 tys. (3,52 proc.; wszystkie dane NAM, grupa 4+).
Plan transmisji
Czwartek, 15 stycznia
Wisła – kwalifikacje TVP1, TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 10:45
Wisła – konkurs TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 17:05
TVP1 godz. 17:20
Piątek, 16 stycznia
Zakopane – kwalifikacje TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 17:45
Sobota, 17 stycznia
Zakopane – konkurs drużynowy TVP1, TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 16:50
Niedziela, 18 stycznia
Zakopane – konkurs indywidualny TVP Sport, sport.tvp.pl godz. 13:15
TVP1 godz. 13:35
Centrum Informacji TVP