Początek rozmowy to rozważania nt. wizji świata Baumana oraz ewolucji jego światopoglądu w ostatnich dziesięcioleciach. Bauman podkreśla, że największym przełomem było dla niego „przejście od pewności siebie do niepewności”. Dla profesora wiązało się to z odrzuceniem idealistycznej, lecz niemożliwej do realizacji, komunistycznej wizji świata sprawiedliwego, w którym nie ma bezrobocia i zniwelowane zostają społeczne nierówności. Co spowodowało tę zmianę i jak od tamtych czasów ewoluowało rozumienie zasad, na których opiera się funkcjonowanie świata? Co stanowiło unikatowe cechy ideologii komunistycznej i faszystowskiej? Czy ideologie te mają szansę odrodzić się w warunkach ponowoczesności?
Bauman opowiada również o trudnych wydarzeniach z przeszłości – wydaleniu z Polski w 1968 roku, trzech trudnych latach spędzonych w Izraelu i wreszcie o zapuszczeniu korzeni w Wielkiej Brytanii.
To właśnie tam Bauman obserwował procesy społeczne i ekonomiczne, które doprowadziły go do sformułowania wielu ważnych tez dotyczących współczesności i ponowoczesności oraz do poszukiwań odpowiedzi na dylematy targające światem. Czym jest „zło bez złoczyńców”? Skąd bierze się postępujący paraliż i niemoc instytucji państwa oraz niemożliwość zlokalizowania źródeł negatywnych procesów społecznych? Czy to wszystko składa się na negatywny obraz świata i stojących przed nim perspektyw? Czy istnieje recepta na wyjście z kryzysu? Które z obowiązujących współcześnie paradygmatów należy odrzucić bądź zrewidować, aby uzyskać świeże spojrzenie na stojące przed nami wyzwania?
Te i inne pytania będą motywem wyjątkowej rozmowy Jacka Żakowskiego z Zygmuntem Baumanem. Premiera w niedzielę, 18 stycznia o godz. 22:55 w TVP2.
„Rozmowy poSzczególne” to dokumentalny cykl wywiadów z najwybitniejszymi twórcami polskiej kultury, dotykający ich życia i odsłaniający tajemnice twórczego procesu. W kolejnych odcinkach z Andrzejem Żuławskim rozmawiać będzie Jolanta Janiczak, Maja Kleczewska spotka się z Krystianem Lupą, a rozmowę z Janem Englertem poprowadzi Joanna Szczepkowska.
Wszystkie te rozmowy będą dostępne w Internecie:
vod.tvp.pl/audycje/kultura/rozmowy-poszczegolne oraz
ninateka.pl/filmy?SearchQuery=rozmowy+poszczeg%C3%B3lne&page=1
Centrum Informacji TVP