To skutek konsekwentnej pracy nadawcy publicznego nad pozycją i marką tej tematycznej stacji, istniejącej od 3 maja 2007 r. Jeszcze w 2010 r. nie była ona dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej, a jej udziały w oglądalności wynosiły znikome 0,02 proc. W styczniu br. osiągnęły zaś wynik 37-krotnie lepszy, bo 0,74 proc., przy czym wzrost w stosunku do stycznia roku poprzedniego wyniósł aż 32,14 proc.
Wynik ten jest szczególnie dobry, gdy weźmie się pod uwagę, że pozostałe stacje z rankingu anten dokumentalnych mają szerszą tematykę, która przyciąga z zasady większą liczbę odbiorców, a także – znacznie większe środki na zakupy, własne produkcje i promocję. Dotyczy to przede wszystkim trzeciej w rankingu stacji – słynnej i bogatej Discovery Channel, którego udział w styczniu wyniósł 0,63 proc., po spadku w ciągu roku o 15,97 proc., czwartej – National Geographic (spadek z 0,51 proc udziału do 0,39 proc.), a także BBC Knowledge, której udział zmalał o 26,59 proc. do 0,13 proc.
Druga pozycja należała do nadającego od maja ub.r. kanału Fokus TV, także obecnego w naziemnej telewizji cyfrowej. Jego udział w rynku to 0,71 proc.
Najpopularniejszymi programami emitowanymi na antenie TVP Historia są: „Sensacje XX wieku”, „Było nie minęło” oraz serial „Wspaniałe stulecie”. Znakomite wyniki i oceny odnotowują też poszczególne filmy dokumentalne, zarówno polskie („Dotknięcie Anioła”), jak i zagraniczne („Pocałunek Putina”). Tak udana popularyzacja wiedzy historycznej została doceniona przez Radę Programową TVP, która w ub. roku uznała stację za najpełniej wypełniającą misję publiczną. Zaś z badań wizerunkowych prowadzonych w ub. roku przez 4P research mix wynika, że TVP Historia jest najlepiej rozpoznawalnym przez widzów dokumentalnym kanałem tematycznym. Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że jest również kanałem najciekawszym.
Centrum Informacji TVP