• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wiosną w TVP

15:33, 19.02.2015
Wiosną w TVP!!! pusty LEAD !!!

Już 28 lutego serialem TVP1 "Strażacy" Telewizja Polska startuje z wiosenną ofertą programową. Przedstawiamy najciekawsze propozycje, które przygotowaliśmy dla Państwa.

WIOSNA W TVP1
Nowe polskie seriale – „Strażacy” i „Uwikłani”, rosyjska „Talianka”, ulubieni bohaterowie „Rancza” i „Ojca Mateusza”, teatralna „Amazonia”, premierowe filmy, takie jak „Syberiada polska”, „80 milionów”, czy „O północy w Paryżu”, a także trudne sprawy rozwiązywane przez Elżbietę Jaworowicz oraz hitowe dokumenty dobierane przez Andrzeja Fidyka – to znakomita oferta TVP1 na wiosnę 2015 r.
Dwa nowe polskie seriale w gwiazdorskiej obsadzie: „Strażacy” (od 28 lutego, sobota, godz. 20:25) – pierwszy polski serial o tej grupie zawodowej z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Jakuba Wesołowskiego, Weroniki Rosati, Marty Ścisłowicz i Olafa Lubaszenki oraz „Uwikłani” (od 4 marca, środa, godz. 20:25) – serial kryminalny, w którym każdy odcinek przedstawia innego bohatera uwikłanego w przestępstwo, z udziałem m.in. Przemysława Sadowskiego, Anny Muchy, Olgi Frycz, a ponadto rosyjska produkcja „Talianka” (od 6 marca, piątek, godz. 20:25) z Joanną Moro w roli głównej, historia pięknej Włoszki i rosyjskiego pilota, których połączyła miłość – to pewne hity wiosennej ramówki TVP1.

Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek dla milionów widzów, którzy wiosną obejrzą także kolejną serię kultowego już „Rancza” (9. seria, od 8 marca, niedziela, godz. 20:25) i „Ojca Mateusza” (13. seria, od 5 marca, czwartek, godz. 20:30). Z kolei wielbiciele „Klanu” i „Wspaniałego stulecia” spotykać będą swoich bohaterów od poniedziałku do piątku (pierwszy serial o godz. 17:55, drugi o godz. 15:50). W marcu w TVP1 pojawi się także nowy, amerykański serial science-fiction pt. „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” (od 3 marca, wtorek, godz. 20:25) oraz o północy kryminalny „Oszustwo” (od 7 marca, sobota). Na Antenę wróci serial „Downton Abbey” (4. seria, od 7 marca, sobota, godz. 15:35).

W wiosennej ofercie nie zabraknie premierowych filmów z gwiazdami polskiego i światowego kina. W marcu TVP1 zaprosi widzów m.in. na adaptację bestsellerowej powieści Jo Nesbo „Łowcy głów” (reż. Morten Tyldum), w thrillerze, porównywanym z najlepszymi dziełami braci Cohen i Davida Finchera, wystąpił m.in. gwiazdor serialu „Gra o tron” Nikolaj Coster-Waldau.

Natomiast Cameron Diaz i Ashtona Kutchera sympatycy obejrzą w filmie „Co się zdarzyło w Las Vegas?” (reż. Tom Vaughan), to historia luzaka z Brooklynu i znerwicowanej brokerki, których hotelowy system komputerowy przez pomyłkę umieszcza w tym samym pokoju w hotelu w Las Vegas. Ashtona Kuchera zobaczą widzowie także w remaku filmu z 1967 r. „Zgadnij kto” (reż. Kevin Rodney Sullivan) – o tym, czy przyszły narzeczony córki, jest tak godny zaufania, jak się to wydaje. W kwietniu Jedynka planuje emisję m.in. takich filmów, jak: „80 milionów” (reż. Waldemar Krzystek) z udziałem m.in. Olgi Frycz, Filipa Bobka, Marcina Bosaka, Wojciecha Solarza, opowieść o brawurowej akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane przez komunistyczne władze; „Syberiada polska” (reż. Janusz Zaorski), w filmie wystąpili.: Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Natalia Rybicka i Sonia Bohosiewicz, dramatyczna historia Polaków deportowanych w latach 40. ubiegłego stulecia na Syberię, a także „W ciemności” (reż. Agnieszka Holland), w rolach głównych: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann, to prawdziwa historia ocalenia Żydówki Krystyny Chiger i jej rodziny opisana w jej autobiograficznej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.
Wiosną Jedynka zaprosi swoich widzów także na znakomite filmy Woody’ego Allena: magiczną komedię „O północy w Paryżu” – w doborowej obsadzie: Owen Wilson, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen o losach niedawno zaręczonej pary, której wierność zostanie wystawiona na próbę przez wyrafinowanego znawcę sztuki i zmysłową muzę oraz „Zakochani w Rzymie”, w którym wystąpili Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Greta Gerwig, Ellen Page, Roberto Begnini, Penelope Cruz – romantyczna komedia, na którą składa się kilka wzajemnie przenikających się nowel, których akcja toczy się równocześnie w Rzymie.

Milionowa widownia filmów dokumentalnych może liczyć na kolejne premiery cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” (czwartki, godz. 22:20). Na początek „5 rozbitych kamer” (5 marca), reż. Emad Burnat, Guy Davidi – palestyński rolnik Emad, za pomocą kolejnych pięciu kamer, które systematycznie są niszczone, dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Kolejny premierowy wiosenny film to „Ucieczka z Korei Północnej – kraju śmierci” (19 marca), reż. Harkjoon LEE – zdesperowane kobiety z Korei Północnej korzystają z pomocy pośredników i uciekają do Chin, nielegalnie przekraczają granicę, za którą ich sytuacja rzadko zmienia się na lepsze. Na wiosnę Jedynka planuje także emisję dokumentu upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. oraz „Kate Middleton. Księżniczka, czy Książę?” – opowieść o rodzinnej sielance na królewskim dworze i oczekiwaniu na przyjścia kolejnego dziecka, a także „Brytyjki ocalonej i wychowanej przez małpy” – fascynującej opowieści o kobiecie, którą jako małą dziewczynkę znalazły w lesie małpy, uratowały i przez kilka lat wychowywały.

W ofercie nie zabraknie również dokumentów historycznych, emitowanych w poniedziałki o godz. 22:00. Już 2 marca TVP1 zaprasza widzów na film o agentce brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych „Polscy bohaterowie wojenni. Krystyna Skarbek” (reż. Nick Clarke Powell), następnie 9 marca „Fotoamator” (reż. Dariusz Jabłoński) – w 1987 r., jednym z wiedeńskich antykwariatów znaleziono kilkaset kolorowych slajdów, na których utrwalono sceny z życia łódzkiego getta. Następne propozycje to m.in.: „Armia Hitlera na podsłuchu” (reż. Chris Spencer) – jak przechytrzono niemieckich generałów oraz „Doktorzy śmierci” (reż. Dirk Poglmann) – film dokumentalny o eksperymentach medycznych na ludziach przeprowadzanych m.in. przez niemieckich i japońskich lekarzy podczas II wojny światowej i po wojnie. W kwietniu Jedynka planuje także emisję premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”, opartej na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. Nowy cykl to koprodukcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel.

Wielbiciele filmów przyrodniczych nadal będą mogli oglądać od wtorku do piątku „Naturę w Jedynce” (godz. 12:45), a w niedziele „BBC w Jedynce” (godz. 13:00). Ponadto, w wybrane środy, po Lidze Mistrzów o godz. 23:45, Jedynka zaprasza na czteroodcinkowy cykl „Tajemnice początków Polski” (reż. Zdzisław Cozac), już 11 marca pokaże „Miasto zatopionych bogów” – dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach, a 18 marca – „Wyspa władców” – tytułowa wyspa to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne dwa odcinki pt. „Ukryte gniazdo dynastii” oraz „Karpacka Troja. Trzcinica” wyemitowane zostaną w kwietniu.
Jedno z premierowych przedstawień teatralnych w wiosennej ofercie Jedynki to „Amazonia” (reż. Bodo Kox). To brawurowa komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Jakub Gierszał, Lesław Żurek i Aga Bogdan. Kolejna premiera to psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda „Zabójcza pewność” (reż. Mariusz Malec). Akcja przedstawienia rozgrywa się w Londynie podczas jednego spotkania byłej baletnicy, teraz poruszającej się na wózku inwalidzkim Elizabeth i Michaela – przystojnego bezrobotnego aktora i alkoholika. W rolach głównych: Magdalena Cielecka i Grzegorz Małecki.

W TVP1 nie zabraknie również publicystyki, szybkich interwencji i najszybszych informacji. Jak zwykle w czwartki wieczorem, o godz. 21:25, ludzkie problemy rozwiązywać będzie Elżbieta Jaworowicz w „Sprawie dla reportera”, w środowe wieczory Tomasz Sekielski poruszać będzie ważne i aktualne tematy zagraniczne w „Po prostu”, a codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18:30 Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski zapraszają na coraz popularniejszy „Świat się kręci”. Natomiast kolejne „Wielkie Testy” pozwolą widzom sprawdzić swoją wiedzę – już wiosną w planach test o podatkach.

Tradycyjnie widzów Jedynki przepytywać będzie Robert Janowski w „Jakiej to melodii?” (od poniedziałku do piątku, o godz. 17:25 oraz w niedzielę o godz. 18:30). W weekend widzowie budzić się mogą o godz. 7:30 z Klaudią Carlos, Agatą Konarską, Markiem Jezierskim i Bogdanem Sawickim w „Dzień dobry w sobotę”, a na wyborne dania zapraszać będzie Karol Okrasa („Okrasa łamie przepisy”, sobota, godz. 13:30). Radek Brzózka, jak zwykle podejdzie do sprawy naukowo w „Jak to działa?” (sobota, godz. 11:00) i w „Wiadomościach naukowych” (niedziela, godz. 19:20).
Wiosna w TVP2
Wiosna w Dwójce to najlepsze seriale i znakomita rozrywka, nowe filmy fabularne i dokumenty. TVP2 będą tam, gdzie mają miejsce najważniejsze wydarzenia kulturalne, m.in. na galach filmowych Orłów czy Fryderyków. „Pytanie na śniadanie” rozbudzi apetyt na pozytywne zmiany i dostarczy ciekawych tematów do rozmów na cały dzień. A zaangażowanie społeczne Dwójki udowodni nowatorski program „Przygarnij mnie”. Słowem - jedyna taka oferta na rynku telewizyjnym w Polsce.

Wśród nowości TVP2 proponuje głośne „Służby specjalne” Patryka Vegi, drugą serię „Krwi z krwi” w reżyserii zdobywcy Paszportu Polityki, Jana Komasy. Do ramówki powraca też „O mnie się nie martw”, czyli drugi sezon cieszącego się ogromną popularnością serialu z Joanną Kulig i Stefanem Pawłowskim.

Wiosną widzów czeka również szósta odsłona perypetii nieposkromionej „Rodzinki.pl”, a także dalsze losy bohaterów „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe” oraz „Barw szczęścia”. Dodatkowo TVP2 zaplanowała dwie nowości rozrywkowe: „Latający Klub 2”, czyli wieczór kabaretowy z Góralem i Jabbarem oraz program „Paranienormalni Tonight”.

Nowością będzie też nowatorski projekt „Przygarnij mnie”, zachęcający do adopcji psów ze schronisk.

Ponadto kolejne premiery w ramach Studia Teatralnego Dwójki, m.in. spektakl „Proszę Państwa, będzie wojna!” znakomitego duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski, „Walizka” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z Adamem Ferencym, Krzysztofem Globiszem, Haliną Łabonarską i Martą Król oraz „Chłopiec malowany” Piotra Ratajczaka.

TVP2 oferuje jeszcze wiele hitów kina fabularnego, jak chociażby głośny „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Wielki Liberace” Stevena Soderbergha, „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec czy „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, a także znakomite filmy sensacyjne, obyczajowe i komedie.

TVP2 poleca również doskonałe dokumenty, w tym: „Karykaturzyści: piechota demokracji”, „Ukraińska beczka prochu”, „Nieznane powstanie w Arabii Saudyjskiej”, „Sonda o mężczyznach” czy „Hawking – krótka historia”. Na uwagę zasługują również premiery dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Piotra Szczepańskiego: „Generacja C.K.O.D” i „Generacja C.K.O.D. 2 – plan ewakuacyjny” oraz nowe cykle: „Wyprawy” i „Sztuka codzienności”.

Z kolei magazyny kulturalne TVP2 („Kocham kino”, magazyn publicystyki kulturalnej „Kultura, głupcze” i program „WoK – Wszystko o kulturze”) będą od marca emitowane w odświeżonej formule i w zmienionym, bardziej dogodnym czasie antenowym.
Konferencja ramówkowa TVP2