• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

OPOLE 2016 podbiło serca widzów

15:14, 06.06.2016
OPOLE 2016 podbiło serca widzów!!! pusty LEAD !!!

Blisko 14 milionów osób obejrzało 53. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w TVP1 i TVP Polonia (zasięg trzyminutowy) w dniach 3-5 czerwca. TVP1 od piątku do niedzieli była pierwszym wyborem widzów i wygrała z konkurencją. W Opolu pojawiło się prawie 200 najlepszych polskich artystów. Widzowie docenili wysoki poziom artystyczny festiwalu. Były emocje i łzy wzruszenia oraz owacje na stojąco po recitalu Haliny Frąckowiak. Dzięki hitowi Mesajah’a „Wolne” w opolskim amfiteatrze królował letni klimat reggae, a magiczna „Night in Calisia” Włodka Pawlika była wyjątkowym wydarzeniem sobotniego wieczoru. Dzisiaj ostatni, czwarty dzień festiwalu i koncert „Scena alternatywna” w TVP Kultura o godz. 21:00.

 
Michał Szpak z nagrodą. Foto: TVP/I. Sobieszczuk

Podziel się:  Więcej
Bezkonkurencyjny okazał się koncert „Grand Prix Publiczności – Złote Opole”, podczas którego wybierano największy hit w historii opolskiego festiwalu. Pierwszą część obejrzało w TVP1 i TVP Polonia 3 131 tys. widzów przy udziałach 26,5 proc. (w tym w TVP1 2 976 tys. widzów, udziały 25,2 proc.). Natomiast drugą, transmitowaną w godz. 23.23 – 01.00 1 720 tys. osób (udziały 31,2 proc. - w tym w Jedynce 1 623 tys. osób przy udziałach 29,4 proc.). Zwycięzcą plebiscytu został Michał Szpak, który zaśpiewał piosenkę „Jesteś bohaterem”. Laureatowi nagrodę wręczył Prezes Zarządu TVP Jacek Kurski.

Hitem był piątkowy koncert „Ta noc do innych niepodobna” z okazji 120-lecia kinematografii, przypominający piosenki powstałe do polskich filmów fabularnych. W czasie trwania obu części koncertów TVP1 była pierwszym wyborem widzów. Pierwsza część koncertu przyciągnęła 3 270 tys. widzów Jedynki i TVP Polonia przy udziałach 24,8 proc.(w tym w TVP1 – 3 141 tys.; udziały 23,8 proc.), a druga – 3 095 tys. widzów TVP1 i TVP Polonia (udziały 25,3 proc). Średnia widownia Jedynki wyniosła 2 905 tys. osób przy udziałach 23,7 proc.

Również sobotni wieczór należał do TVP. „SuperPremiery” zainteresowały 2 760 tys. widzów TVP1 i TVP Polonia przy udziałach 22,5 proc., a „SuperJedynki” – 1 694 tys. (udziały 22,3 proc.). W Jedynce koncerty te zgromadziły odpowiednio 2 557 tys. osób (udziały 20,9 proc.) i 1 616 tys. (udziały 21,3 proc.). Zwycięzcą „SuperPremier” wskazanym przez widzów został egzotyczny Mesajah, który wykonał utwór pt. „Wolne”. Jury nagrodę przyznało Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Podczas koncertu z długo oczekiwanym recitalem wystąpiła Halina Frąckowiak, która za całokształt działalności artystycznej otrzymała Diamentowy Mikrofon. Wystąpił także laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik z zespołem, który wykonał medley największych polskich przebojów 30-lecia „Teleexpressu”. Podczas „SuperJedynek”, także w stylistyce „Teleexpressu”, wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach: Artysta – Michał Szpak, Artystka – Ania Dąbrowska, Album – Andrzej Piaseczny, Zespół – Kombii, Artysta w sieci – Sarsa.
Piątkowy koncert debiutantów, którzy w tym roku po raz pierwszy mieli możliwość zaprezentowania własnej, różnorodnej muzyki obejrzało 1 343 tys. osób (udziały 21,4%). „Opolską Karolinkę” wręczaną przez jury i nagrodę Polskiego Radia otrzymała Daria Zawiałow, a nagrodę TVP1 przyznaną przez widzów w głosowaniu SMS odebrał Kortez.

Niedzielne widowisko muzyczne „Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu” łącznie w TVP1 i TVP Polonia obejrzało 3 697 tys. widzów przy udziałach 24,8 proc. (w tym w TVP1 – 3 518 tys., udziały 23,6 proc.).

Średnia widownia i udziały koncertów opolskich w TVP1 były wyższe niż średnie wyniki Polsat Superhit Festiwal 2016, który odbył się w dniach 27 – 29 maja. Średnia oglądalność Jedynki wyniosła 2 353 tys. widzów przy udziałach 23,11 proc. Natomiast średnia widownia Polsatu podczas transmisji sopockich koncertów ukształtowała się na poziomie 2 237 tys. osób (udziały 20,5 proc.).

Transmisje wszystkich koncertów, relacje zza kulis, ekskluzywne wywiady z gwiazdami na bieżąco oglądają internauci na stronie festiwalopole.tvp.pl oraz profilach Telewizji Polskiej w mediach społecznościowych. Po raz pierwszy w historii imprezy widzowie mogli oddać głos na swoich ulubionych wykonawców za pomocą aplikacji mobilnej dedykowanej sobotnim „SuperPremierom” i „SuperJedynkom”.

Wszystkie koncerty 53. KFPP w Opolu transmitowane są na żywo na stronie festiwalopole.tvp.pl. Po zakończeniu każdego z nich internauci mogą wybrany koncert obejrzeć ponownie w całości lub raz jeszcze odtworzyć fragment z utworem wykonanym przez ulubionego artystę. Serwis na bieżąco aktualizowany jest o najświeższe zdjęcia ze sceny i zza kulis oraz ekskluzywne materiały wideo, w których reporterzy TVP.pl rozmawiają z opolskimi gwiazdami. Fani znajdą tu też informacje i ciekawostki o każdej z poprzednich edycji imprezy.

Transmitowane do tej pory na stronie festiwalu koncerty obejrzano prawie 10 tys. razy. Największym zainteresowaniem Internautów cieszył się piątkowy koncert „Ta noc do innych jest niepodobna”.

Po raz pierwszy w historii festiwalu widzowie mogli głosować w konkursach „SuperPremiery” oraz „SuperJedynki” za pomocą darmowej aplikacji Opole Festiwal 2016. Oddano za jej pośrednictwem łącznie ponad 106 tys. głosów.

Zapowiedzi i relacje z 53. KFPP w Opolu są również popularne w social mediach. Na Facebooku posty związane z festiwalem obejrzało do tej pory blisko 3,2 mln internautów.

Dzisiaj ostatni czwarty dzień festiwalu i wyjątkowy koncert „Scena alternatywna”, podczas którego na deskach Amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura: Ballady i Romanse, Karolina Skrzyńska, Kortez, Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ralph Kamiński, Zamilska. Transmisja 6 czerwca o godz. 21:00 w TVP Kultura.

Więcej informacji: festiwalopole.tvp.pl

Centrum Informacji TVP