• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki na antenach TVP

17:00, 14.02.2017
Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki na antenach TVPW dniu 15 lutego Telewizja Polska włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej.

W dniu 15 lutego Telewizja Polska włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej.


Podziel się:  Więcej
Przez cały dzień na antenach TVP będzie obecne logo okolicznościowe, a kanały Telewizji Polskiej będą nadawać specjalnie przygotowany na tę okazję spot rocznicowy.

Wątek wyszehradzki obecny będzie także w propozycjach programowych TVP. W lifestylowym Pytaniu na śniadanie (od g. 08:00 w TVP2) kucharze z krajów wyszehradzkich przygotują narodowe potrawy swych państw. Na antenie TVP Historia zaproszeni przez Piotra Gursztyna goście będą dyskutować w programie „Nowe Ateny” (od g. 20.30) o historycznym i politycznym znaczeniu współpracy krajów grupy V4. W paśmie wieczornym o g. 22:50 TVP1 wyemituje dokument „Niezwykły rok 1989” o przemianach demokratycznych w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W TVP3 temat zostanie podjęty w programach „Co niesie dzień”, „Dziennik Regionów”, „Echa Dnia” oraz w specjalnym odcinku realizowanego we współpracy ze stacjami z Czech, Słowacji i Węgier programu „Kwartet”. Informacje o współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej odnotowane zostaną także w audycjach ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej.

Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki to święto obchodzone corocznie 15 lutego z inicjatywy Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i mediów publicznych państw Grupy Wyszehradzkiej.

Dzień upamiętnia rocznicę podpisania przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i Węgier umowy o utworzeniu Grupy Wyszehradzkiej w dniu 15 lutego 1991 roku na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Celem ustanowienia święta jest podkreślenie więzów łączących historycznie społeczeństwa i instytucje Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także ich obecnej współpracy.