• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

11 urodziny TVP Historia

14:55, 27.04.2018
11 urodziny TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

Premiery: nowego filmu dokumentalnego „Droga do królestwa” z cyklu Tajemnice początków Polski, cykli: z „Archiwum zimnej wojny” i „Marzyciele” to urodzinowe atrakcje TVP Historia. Stacja dostępna będzie także dla widzów na Wileńszczyźnie.

Droga do królestwa” to już piąta część fabularyzowanej serii Zdzisława Cozaca „Tajemnice początków Polski” prezentującej najnowszy stan badań naukowych nad początkami polskiej państwowości. Poprzednie: „Krzyż i korona”, „Ukryte gniazdo dynastii”, „Miasto zatopionych bogów”, „Wyspa władców” zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach, m. in. Nagrodę Filmowego Ziemowita, ARKEOLAN, czy Złotego Kopernika. Cykl pokazuje kolejne etapy kształtowania polskiej państwowości od pochodzenia Piastów, kształtowania ich dynastii, poprzez przyjęcie chrztu, tworzenie międzynarodowych sojuszów i handlowych szlaków po budowanie pierwszej stolicy Polski. „Droga do królestwa” to opowieść o kształtowaniu granic państwa i podboju przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko I w czasie swoich rządów? Dotychczas widzieliśmy je takimi jakie opisano w dokumencie zwanym „Dagome iudex”. Autorzy filmu weryfikują tę popularną mapę państwa Mieszka poszukując jego archeologicznych śladów w różnych regionach naszego kraju. Po drodze pojawiają się pytania: czy piastowski władca miał strategię podboju ziem nad Odrą i Wisłą? Na jakich terenach szczególnie mu zależało? Skąd czerpał środki na zbrojenia i budowę nowych grodów? I wreszcie - czy mógł mieć wizję budowy Polski? Z filmu wyłania się wizerunek naszego pierwszego historycznego władcy odbiegający od podręcznikowego przekazu. Premiera filmu 3 maja (czwartek) o godz. 20.30.

„Marzyciele” to nowy cykl dokumentalny Sylwestra Szefera i Piotra Legutki realizowany z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości, przybliżający widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o wolność Ojczyzny. Kraków stał się dla tej walki wyjątkowym miejscem. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości był „stolicą myśli niepodległościowej”. Aspiracje niepodległościowe rozwijające się w Krakowie były związane przede wszystkim z głęboką świadomością polskości przekazywaną przez pokolenia. Kraków to nie tylko „Cichy Kącik”, jak nazwano okolice popularnej restauracji z plenerową potańcówką otwartej w XIX wieku na skraju krakowskich błoń, ale przede wszystkim miejsce powstań, spisków, konspiracji, batalii i organicznej pracy niepodległościowej organizowanej regularnie i konsekwentnie, aż do całkowitego odzyskania niepodległości. Co ciekawe, działalność każdej z osób nazywanych ojcami polskiej niepodległości 1918 roku - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, w większym lub mniejszym stopniu była związana z Krakowem. Kraków był pełen znaczących postaci walczących o niepodległość – „marzycieli”, którzy nie tylko śnili o wolnej Polsce, ale gdy trzeba było chwycili za broń i oddali życie. Autorzy cyklu prezentują ich postaci od Konfederatów Barskich i Tadeusza Kościuszko po Józefa Piłsudskiego. Premiera pierwszego odcinka cyklu 5 maja (sobota) godz. 17.25
„Archiwum zimnej wojny” - „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek zimnej wojny. Serial dokumentalny Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty jest na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów wciąż trwa. Autorzy przypominają wydarzenia które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił, prezentują życie po obu stronach żelaznej kurtyny, lęki, walkę, wielką politykę i zwykłą codzienność, które bez wątpienia miały wpływ na naszą współczesność. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Premiera pierwszego odcinka cyklu 1 maja (wtorek) godz. 17.15

TVP Historia rozpoczęła nadawanie 3 maja 2007 roku. Pierwszą wyemitowaną audycją była debata o Konstytucji 3 maja. Powstanie stacji zapowiedział prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2006 roku podczas spotkania na Zamku Królewskim. Celem powołania Anteny było rozwijanie świadomości historycznej Polaków oraz szeroko rozumiana edukacja historyczna.

11 lat TVP Historia to ponad 80 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów, z inicjatywy Anteny, powstało ponad 100 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne. Filmy TVP Historia zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Stacja była też wielokrotnie nagradzana za popularyzowanie wiedzy historycznej – przez Radę Programową TVP za najpełniejsze wykonywanie misji publicznego nadawcy, Przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej nagrodą Tytanowego Oka, przez organizatorów Targów Książki Historycznej. Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, przyznała TVP Historia prestiżowy tytuł „Created in Poland Superbrands”. Najcenniejsze jest jednak uznanie widzów, które sprawiło, że od 2013 r. TVP Historia niezmiennie jest w czołówce najlepszych kanałów dokumentalnych w Polsce i na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej.