Komisja konkursowa wyłoniła Laureata konkursu, którego scenariusz najbardziej odpowiada oczekiwaniom Telewizji Polskiej, przedstawia najwyższy poziom oryginalności, walory artystyczne i w najlepszym stopniu oddaje założenie tematyczne Konkursu. W ocenie Komisji, zwycięski scenariusz najpełniej oddaje dramaturgię dni wolskiej rzezi zgodnie z historycznymi faktami, tworząc spójny obraz ogromu okrucieństwa i tragedii zwykłych mieszkańców dzielnicy. Dobrze przeprowadzona ekspozycja bohaterów pozwoli współczesnemu widzowi identyfikować się z nimi i ich postawami. Duży ładunek emocjonalny zawarty w tekście scenariusza, przejrzysta narracja w połączeniu z prawdziwą historią daje nadzieję na poruszające kino.
Do konkursu zgłoszone zostały 32 projekty scenariuszowe, na które składały się: scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego, synopsis (streszczenie fabuły), eksplikacja autorska określająca ideowy i artystyczny zamysł projektu oraz charakterystyka głównych bohaterów. Każdy projekt, opatrzony godłem, a więc bez danych identyfikujących autora, analizowany był przez m.in. dwóch ekspertów, nie tylko pod względem warsztatowym, ale też zgodności z prawdą historyczną. Wśród ekspertów, oceniających scenariusze byli reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, ale też przedstawiciele takich instytucji, jak Muzeum II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, czy Instytutu Pileckiego. Eksperci zarekomendowali Komisji konkursowej, aż 15 projektów, co świadczy o wysokim poziomie złożonych prac.
Telewizja Polska serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu, którzy podjęli się zmierzyć z tą - jakże trudną – tematyką, wykazując się wiedzą i znajomością faktów, które znalazły swoje odzwierciedlenie we wszystkich projektach.