• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera filmu "Z otchłani pradziejów" w TVP Historia

17:14, 28.05.2020
Premiera filmu "Z otchłani pradziejów" w TVP Historia!!! pusty LEAD !!!

W niedzielę, 31 maja o godz. 17.10 TVP Historia zaprasza na premierę filmu „Z otchłani pradziejów“ w reżyserii Zdzisława Cozaca, autora filmów popularnonaukowych o historii Polski. Film stanowi kolejną część cyklu „Tajemnice początków Polski“, emitowanego na tej antenie od 2012 roku.

 
Kadr z filmu

Podziel się:  Więcej
W ramach cyklu „Tajemnice początków Polski” TVP Historia przybliża widzom zagadki dotyczące kształtowania się polskiej państwowości w czasach panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W kolejnym filmie cyklu, „Z otchłani pradziejów”, Zdzisław Cozac zadaje pytanie o prapoczątki naszego państwa, czyli historię obecnych polskich ziem przed X wiekiem. Film wychodzi od fascynującej i popularnej w kręgach miłośników historii teorii Wielkiej Lechii, mówiącej o istnieniu pradawnego, potężnego mocarstwa Ario-Słowian. Czy jesteśmy – jak argumentują wyznawcy tej teorii – spadkobiercami starożytnego lechickiego imperium, które 3800 lat temu założyli przybysze z terenów dzisiejszego Iranu?

Tezę tę odrzucają historycy, których książki: „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka“ Romana Żuchowicza i „Fantazmat Wielkiej Lechii“ Michała Wójcika, zainspirowały reżysera do realizacji filmu. W filmie zaprezentowane zostały najnowsze wyniki badań naukowców zajmujących się dziejami Polski. Zdzisław Cozac rekonstruuje dzieje ludów, zamieszkałych nad Odrą i Wisłą od epoki brązu aż do przybycia Słowian w VI wieku. Efektowne inscenizacje, wykopaliska archeologiczne i badania laboratoryjne oraz wypowiedzi wybitnych naukowców pokazują bogactwo kultur i ludów żyjących na ziemiach, na których później powstała Polska.

„Z otchłani pradziejów” Zdzisława Cozacka to kolejna część dokumentalno-fabularyzowanego cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski” realizowanego dla TVP Historia od 2012 roku. Poprzednie filmy „Wyspa Władców”, „Miasto zatopionych bogów”, „Ukryte gniazdo dynastii“, „Krzyż i korona“ oraz „Droga do królestwa“ otrzymały wiele nagród na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Z otchłani pradziejów”, TVP Historia, niedziela 31 maja, godz. 17.10