Zwycięzcą jubileuszowego Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” został „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (Pokromski Studio w koprodukcji z TVP), dokument o mieszkańcach osady na syberyjskich rubieżach. Obraz - laureat Grand Prix Nagrody Miasta Łodzi Konkursu Filmów Dokumentalnych i statuetki Białej Kobry - pokazuje zamieszkujących Półwysep Czukocki Czukczów, Eskimosów oraz Rosjan, przybyłych z głębi kontynentu w okresie stalinowskiego totalitaryzmu. Łączy ich starodawna tradycja polowania na wieloryby. W uzasadnieniu nagrody Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych pod przewodnictwem Tadeusza Sobolewskiego określiło dokument jako „film, który poprzez wnikliwą obserwację małej społeczności pokazuje zagrożenie dla świata wyjałowionego z duchowości i odartego z własnego mitu”.
Nagrodę „Cierpliwe Oko” im. Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymali ex aequo: Jerzy Śladkowski za „Gorzką miłość” oraz Piotr Stasik za „Odmienne stany świadomości” (Running Rabbit Films w koprodukcji z TVP). Film Piotra Stasika w ocenie Jury „za pomocą subtelnych środków przełamuje głęboką obcość odmiennych stanów świadomości”.
„Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego (Kijora Film w koprodukcji z TVP) został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich Konkursu Filmów Dokumentalnych. Film, zrealizowany w oparciu o archiwalne materiały Służby Bezpieczeństwa, przedstawia starannie udokumentowany obraz opresji, jakim poddawały społeczeństwo komunistyczne władze PRL. W uzasadnieniu Jury stwierdziło: „Zbudowany z archiwalnych materiałów filmowych Służby Bezpieczeństwa film tworzy uniwersalną opowieść o świecie totalnie inwigilowanym i pozbawionym prywatności.”
Reportaż „Opowiem o moim życiu” autorstwa dziennikarki białostockiego oddziału Telewizji Polskiej Alicji Grzechowiak został laureatem dwóch nagród: II Nagrody Muzeum Kinematografii w Łodzi w ramach Konkursu Reportaży Telewizyjnych oraz Nagrody Publiczności. Reportaż opowiada o 8-letniej, niepełnosprawnej Eryce Kaczyńskiej z Woli Zambrowskiej, która mimo swoich fizycznych ograniczeń emanuje niezwykłą wolą życia, serdecznością i silnym charakterem. W uzasadnieniu Jury uznało, że „wprowadzając widzów w świat małej Eryki, autorce udało się środkami subtelnej dziennikarskiej obserwacji nie tylko uwypuklić wyjątkową radość życia bohaterki, ale też przenieść jej optymizm w serca wrażliwych odbiorców”.
Tegoroczna 30. edycja Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” odbywała się online.