Tegoroczna wymiana programowa EBU to druga edycja projektu zapoczątkowanego w 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa i związanym z nią zastojem w produkcji nowych treści. Poprzez udział w wymianie TVP uzyskuje możliwość udzielania licencji na programy z puli wymiany członkom EBU i, analogicznie, może pozyskiwać programy udostępnione przez innych członków tej organizacji.
-
Udział produkcji TVP w wymianie programowej EBU umożliwia szerokie dotarcie z naszymi treściami do telewizji publicznych w Europie - wyjaśnia
Marek Solon-Lipiński, zastępca dyrektora Biura Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP S.A. i członek Komitetu Telewizyjnego EBU. –
Jako międzynarodowy dystrybutor treści audiowizualnych wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam uczestnictwo w EBU, do promocji katalogu naszych audycji. Jesteśmy zadowoleni, że nasza oferta jest wysoko oceniana i , że tak wielu europejskich nadawców chce z niej skorzystać.W tym roku z zaoferowanych przez Telewizję Polską programów w finalnej puli wymiany znalazło się 9 pozycji. Wśród tytułów, oferowanych przez TVP innym członkom EBU znalazły się seriale, dokumenty i audycje dla dzieci.
Spośród tytułów z oferty TVP największym zainteresowaniem innych nadawców cieszył się film dokumentalny w reżyserii Witolda Szabłowskiego „Kuba. Rewolucja od kuchni”. Film ten został wybrany przez aż ośmiu nadawców z krajów takich jak: Chorwacja, Mołdawia, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowenia, San Marino i Australia.
Wśród innych projektów dokumentalnych Telewizji Polskiej, które obejrzą widzowie nadawców publicznych, zrzeszonych w EBU można wymienić: „Białoruś. Początek” w reż. Fiodora Bogomołowa, „Syria. Atak na Rożawę” w reż. Witolda Repetowicza, „Kataloński Sen” w reż. Weroniki Milczewskiej, a także serię poświęconą polskiemu designowi: „Rzecz polska”. Pierwsza emisja już się odbyła – film o kulisach białoruskich protestów w połowie czerwca pokazała łotewska telewizja publiczna.
-
Bardzo cieszy nas międzynarodowe zainteresowanie produkcjami dokumentalnymi TVP z gatunku „current affairs”. Już od pewnego czasu rozwijamy ten format, okres 2019-2021 powinniśmy zamknąć liczbą ok. 20 produkcji własnych na temat współczesnego świata, poświęconych m.in. Czechom, RPA, Albanii, Libanowi, Anglii, Szkocji. Naszą ambicją jest pokazanie, że również polscy twórcy są w stanie tworzyć pasjonujące i ciekawe dla widzów polskich i zagranicznych, filmy dokumentalne opowiadające o najważniejszych politycznych i społecznych procesach, zjawiskach na świecie. Duże zainteresowanie w tegorocznej wymianie EBU pokazuje, że obraliśmy dobry kierunek, a nasze produkcje stoją na wysokim poziomie. – komentuje
Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.
Nadawcy europejscy włączyli do swojej oferty także seriale: „Prokurator”, „O mnie się nie martw”, zrekonstruowany cyfrowo serial Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, a także cykl dla dzieci „Magiczne drzewo”. Poszczególne produkcje TVP zostaną pokazane w Australii, Portugalii, Chorwacji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, Mołdawii, Gruzji i Serbii.
-
Staraliśmy się zaoferować naszym partnerom z innych krajów europejskich produkcje atrakcyjne pod względem rozrywkowym, jak nasze seriale czy programy dla dzieci, ale także te, które pokazują to, co najlepsze w Polsce, np. doskonałą serię TVP Kultura o polskim designie „Rzecz polska”, czy takie, które poruszają istotne z polskiego punktu widzenia sprawy międzynarodowe, np. dokument o wyborach na Białorusi – dodaje
Marek Solon-Lipiński. –
Wymiana programowa EBU to dla nas narzędzie do podtrzymania zainteresowania naszymi programami wśród dotychczasowych partnerów, dotarcia z naszą ofertą do nowych odbiorców, ale także sposób na okazanie solidarności mediów publicznych z Europy w obliczu trwającego kryzysu – podkreśla przedstawiciel TVP w Komitecie Telewizyjnym EBU.
Europejska Unia Nadawców jest największą na świecie organizacją nadawców publicznych, zrzeszającą stacje telewizyjne i radiowe, w tym 116 aktywnych członków z 56 krajów (Europa, Płn. Afryka, Bliski Wschód) i 34 członków afiliowanych z 34 krajów z dalszych części świata. Stacje członkowskie EBU w sumie docierają do publiczności ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając programy w ponad 160 językach.