• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Misja TVP - nowości jesiennej ramówki kanałów tematycznych

11:07, 17.09.2021
Misja TVP - nowości jesiennej ramówki kanałów tematycznych!!! pusty LEAD !!!

Produkcje dokumentalne i fabularne, spektakle teatralne, publicystka, programy rozrywkowo-edukacyjne, relacje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju, a także cyfrowa rekonstrukcja archiwaliów Telewizji Polskiej – to najważniejsze obszary misyjnej działalności Centrum Kultury i Historii zaprezentowana przez Telewizję Polską.

Nad realizacją misji telewizji publicznej od 2020 roku czuwa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej (CKiH). To właśnie ta jednostka odpowiada za ofertę programową TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument i TVP HD – najbardziej misyjnych kanałów tematycznych Telewizji Polskiej.  Podczas zorganizowanej w środę, 16 września konferencji prasowej  Jacek Kurski,  Prezes Zarządu TVP, nie krył satysfakcji z  dotychczasowych osiągnięć CKiH. – To perła w koronie Telewizji Polskiej. To tu przedstawiciele świata kultury, sztuki, filmu, teatru rozmawiają o nowych projektach, wspaniałych i cennych inicjatywach. To tu powstają audycje historyczne, kulturalne, publicystyczne, reportaże czy koncerty.

-Niektórzy mówią o końcu telewizji linearnej, ale to nie jest prawda. Telewizja jest i będzie, zmieniają się jedynie sposoby i formy, w jaki widzowie z nią obcują. (...) Nie wyobrażamy sobie świata, w którym nie ma TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Historia czy TVP HD. I obiecuję, że takiego świata nie będzie – powiedział Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu TVP.

Ambitne i wartościowe programy powstałe w ramach CKiH, które wypełniają ofertę TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument i TVP HD zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Telewizję Polską.

Telewizja Polska jest największym producentem filmów dokumentalnych. Dlatego w ofercie CKiH nie brakuje ciekawych i wartościowych dokumentów. Wśród zaproszonych gości  Agnieszka Wąsikowska i Maria Dłużewska – reżyserka i bohaterka pierwszego odcinka serii „Portrety dokumentalne”, opowiedziały o tym projekcie, który wkrótce wyemituje TVP Dokument. O swoim autorskim programie opowiedziała także Barbara Włodarczyk, autorka cyklu poświęconego problemom, z jakimi borykają się społeczności w różnych rejonach świata.

Dużo miejsca poświęcono bogatej i różnorodnej ofercie teatralnej Telewizji Polskiej. W TVP Kultura wiele interesujących spektakli, a na listopadową emisję jednego z nich zaprosiła widzów Anna Duda, autorka monodramu w wykonaniu Doroty Landowskiej „Stryjeńska. Let's dance, Zofia”.

Ważny element misji TVP stanowi oferta rozrywkowa, obejmująca programy, które poza atrakcyjną formułą łączy walor edukacyjny. „Uczyć – bawiąc” to hasło, które przyświeca twórcom produkcji z tego gatunku. Na konferencji o swoich rozrywkowo-edukacyjnych cyklach emitowanych w TVP HD opowiedzieli:  Jola Kleser, gospodyni cyklu „Polska śródziemnomorska” oraz Jacek Szklarek prowadzący cykl „Przystanek Slow Food”.

Publicystyka  to kolejny obszar, na którym realizuje się misja TVP. O tym, jak wiele form, gatunków, tematów i treści kryje się pod pojęciem telewizyjnego gatunku, opowiadali:  Wiktor Świetlik, autor talk-show „Nie taka prosta historia” i Łukasz Modelski, gospodarz cyklu „Kuchnia XX-lecia”.

Marzena Strąk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz Aleksander Laskowski, rzecznik  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina podkreślili wartość współpracy Telewizji Polskiej z instytucjami kultury m.in. przy promocji czytelnictwa w Polsce czy przy tegorocznym XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.  Transmisje wszystkich koncertów i przesłuchań, ekskluzywne wywiady i relacje, wypowiedzi ekspertów – wszystko to będzie można znaleźć w październikowej ofercie TVP Kultura. Ponadto Telewizja Polska wyemituje film dokumentalny Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, będący zapisem rozmów z uczestnikami konkursu chopinowskiego.

Telewizja Polska jest też producentem i dystrybutorem ważnych filmów fabularnych. Reżyser  Michał Otłowski opowiedział o najnowszym filmie  „Lokatorka”, inspirowanym tragiczną historią działaczki społecznej Jolanty Brzeskiej. TVP oprócz nowych produkcji fabularnych  i serialowych to nadawca, który dotychczas zrekonstruował cyfrowo i zdigitalizował ponad 3000 archiwaliów.

Bądźmy razem jesienią z Telewizją Polską!

Szczegółowa oferta programowa CKiH w załącznikach.