• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„KOPERNIK NA ZIEMI LUBAWSKIEJ” tylko w TVP NAUKA

14:33, 24.05.2023
„KOPERNIK NA ZIEMI LUBAWSKIEJ” tylko w TVP NAUKA!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 29 maja naukowa antena Telewizji Polskiej zaprasza na specjalne wydania studia TVP Nauka z Lubawy, gdzie odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”. Z okazji Roku Mikołaja Kopernika TVP Nauka zorganizuje w Lubawie wydarzenie „Następcy Mikołaja Kopernika” towarzyszące corocznej konferencji kopernikańskiej organizowanej przez Fundację Nicolaus Copernicus, Instytut Historii Nauki PAN i Burmistrza Miasta Lubawa.

Lubawa to miejsce, w którym Mikołaj Kopernik podjął decyzję, że ogłosi światu swoje największe dzieło naukowe „De revolutionibus”. W 1539 roku przebywając kilka miesięcy na lubawskim zamku został namówiony przez biskupa chełmińskiego, Tiedemanna Giese i swojego ucznia Jerzego Joachima Retyka do opublikowania drukiem swojej rewolucyjnej heliocentrycznej teorii. Tutaj też powstało pierwsze w historii omówienie popularno-naukowe teorii heliocentrycznej Kopernika, które przygotował Retyk i opublikował je rok później, w 1540 roku w Gdańsku pod tytułem „Relacja pierwsza z ksiąg O obrotach Mikołaja Kopernika”. Właśnie dlatego, Lubawa co roku gości wybitnych naukowców, którzy przedstawiają stan najnowszych badań dotyczących wielkiego polskiego astronoma.


29 maja TVP Nauka w ramach wydarzenia „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” zaprosi widzów na relacje na żywo z zamku w Lubawie o godz. 10:25, 11:10, 11:55 i 13:40. Na antenie m.in. wywiady z prof. Andre Goddu ze Stonehill College, prof. Gerdem Graßhoffem z Unwersytetu Humboldta w Berlinie i prof. Jarosławem Włodarczykiem z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie. Ponadto relacje z przygotowanego przez TVP Nauka wydarzenia „Następcy Mikołaja Kopernika”, w ramach którego uczniowie realizujący swoje pasje będą uczestniczyć w spotkaniach z dziennikarzami i popularyzatorami wiedzy. Paweł Piszczałka zaprezentuje serię ciekawych eksperymentów z fizyki i chemii, a Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie umożliwi młodym naukowcom obserwację Słońca, którego miejsce w naszym układzie planetarnym poznaliśmy dzięki Mikołajowi Kopernikowi. 


29 maja TVP Nauka zaprasza też na inne programy emitowane na antenie i związane z tematyką lubawskiej konferencji. O godz. 8:30 i 19:30 magazyn „Astronarium”, o godz. 12.15 reportaż „Mikołaj Kopernik”, a o godz. 14:00 dwa odcinki cyklu dokumentalnego „Sondy kosmiczne”.