• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Maria Pakulnis gościnią podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”

12:12, 14.05.2024
Maria Pakulnis gościnią podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”!!! pusty LEAD !!!

We wtorek, 14 maja, Telewizja Polska udostępniła premierowo kolejny odcinek drugiego sezonu podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”. Jego bohaterką jest aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Maria Pakulnis. Rozmowę prowadzi dziennikarka filmowa Katarzyna Borowiecka.

 
Fot. Rekonstrukcja Cyfrowa TVP

Maria Pakulnis jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej już u progu swojej kariery miała okazję współpracować z wybitnymi reżyserami, m.in. z Tadeuszem Konwickim przy realizacji „Doliny Issy” (1982) oraz Krzysztofem Kieślowskim przy filmach „Bez końca” (1984) i „Dekalog III” (1988). Za drugoplanowe role w „Jeziorze Bodeńskim” (1985) Janusza Zaorskiego i „Weryfikacji” (1986) Mirosława Gronowskiego otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zaś za rolę w „Zygfrydzie” (1986) Andrzeja Domalika, którą zagrała u boku Jana Nowickiego i Gustawa Holoubka, została odznaczona nagrodą aktorską na MFF w Taorminie.


Często grywała silne, pewne siebie, atrakcyjne kobiety. W 1987 roku wystąpiła w filmie kryminalnym „Zabij mnie glino” Jacka Bromskiego, a rok później, u boku Jerzego Stuhra, w „Obywatelu Piszczyku” (1988) w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego.


W 1990 roku stworzyła świetną kreację w adaptacji powieści Witkacego „Pożegnanie jesieni” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, a w 1993 zagrała obok Adrianny Biedrzyńskiej w słynnych „Pajęczarkach” Barbary Sass.


W połowie lat 90. zaczęła częściej gościć na małym ekranie. Publiczność telewizyjna zna ją ze znakomitej i odważnej roli Nadieżdy Tumskiej w serialu „Ekstradycja”, ale także z ról w ponad 40 spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w „Chorobie młodości”, „Łuku Triumfalnym”, „Sprawie Stawrogina”, „Słowie honoru”, „Wilku stepowym” czy „Domu kobiet".


Za rolę umierającej w hospicjum Hanny w filmie „Johnny” (2022) Daniela Jaroszka o księdzu Janie Kaczkowskim otrzymała statuetkę Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej. – To było doświadczenie istotne i w wymiarze zawodowym, i prywatnym. Mogłam się skryć za postacią i przeżyć ją bardzo głęboko – mówi o tej roli Pakulnis.


Aktorka z nostalgią i humorem wspomina, jak Krzysztof Kieślowski „urządzał” jej pierwsze mieszkanie na Ursynowie oraz jakie to uczucie być sąsiadką Tadeusza Konwickiego. – Dostałam się do obsady filmu „Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego. Zbliża się pierwszy dzień zdjęciowy, produkcja dzwoni do mnie, gdzie mają podstawić taksówkę. Podaję ulicę, adres domu i mieszkania. W słuchawce cisza. Dopytuję, o co chodzi. „To pani jest sąsiadką reżysera?”, pyta głos z produkcji. Okazuje się, że mieszkałam na tym samym piętrze, co pan Tadeusz – opowiada aktorka.


W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Katarzyna Borowiecka przygląda się twórczości wyjątkowych gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz wydobywa od nich nieznane dotąd anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i mniej znanymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl po rekonstrukcji cyfrowej, w nowej jakości obrazu i dźwięku.


Dotychczas gośćmi podcastu byli: Filip Bajon, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Jan Jakub Kolski oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację formatu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.


Wszystkie odcinki podcastu są udostępniane na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.