• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Piotr Cyrwus w podcaście Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan

16:50, 07.04.2025
Piotr Cyrwus w podcaście Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan!!! pusty LEAD !!!

Gościem najnowszego odcinka podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan będzie Piotr Cyrwus. Z aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym rozmawia krytyk filmowy Sebastian Smoliński. Premiera we wtorek, 8 kwietnia, w serwisie YouTube i na Spotify.


 
Piotr Cyrwus

W rozmowie z Sebastianem Smolińskim Piotr Cyrwus opowiada, jak trafił do zawodu aktora oraz o wyzwaniach z jakimi mierzył się po drodze. „Trafiłem do tego zawodu przez telewizję. Mieszkałem w małej wsi Waksmund, to jest wioska obok Nowego Targu, jestem góralem podhalańskim. Telewizja zawsze mnie fascynowała. Oczywiście nie mieliśmy na początku telewizora, pamiętam, że chodziliśmy całą grupą na wszystkie programy dziecięce do naszego sąsiada. Jeden szedł zapytać czy możemy do pana przyjść na telewizję i wtedy wtaczało się dziesięcioro brudnych, usmolonych dzieci po zabawie. Były dwa telewizory w Waksmundzie” – wspomina aktor.


Piotr Cyrwus jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1985 roku. Występował na deskach teatrów: Polskiego w Warszawie, im. Stefana Jaracza w Łodzi, Starego oraz STU w Krakowie.


Ma na swoim koncie wiele znakomitych ról również w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w „Ferdydurke” (1985) Macieja Wojtyszki, „Diaboliadzie” (1989) Waldemara Śmigasiewicza, „Do piachu” (1989) Kazimierza Kutza.


Współpracował z najważniejszymi reżyserami, grając głównie charakterystyczne role drugoplanowe. Zagrał u Andrzeja Wajdy w „Panu Tadeuszu” (1999), u Kazimierza Kutza w „Śmierci jak kromka chleba” (1994), u Krzysztofa Zanussiego w „Cwale” (1995). Największą popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza z Klanu”. Po piętnastu latach pracy na planie „Klanu”, Cyrwus podjął jednak decyzję o odejściu z serialu, by poświęcić się pracy w Teatrze Polskim w Warszawie.


Kreacją fanatycznego wędkarza w filmie Michała Tylki „Fanatyk” (2017), zaskoczył widzów i zapoczątkował serię ekscentrycznych ról w filmach i serialach m.in. „W lesie dziś nie zaśnie nikt” (2020) Bartosza M. Kowalskiego, „Święta noc” (2024) Jarosława Banaszka, „Wujek foliarz” (2025) Michała Tylki.


W podcaście Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan prowadzący przyglądają się twórczości wyjątkowych gości, zagłębiają się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięgają po ich – dotąd nieznane – anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i z kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl w nowej jakości obrazu i dźwięku, po rekonstrukcji cyfrowej.


Dotychczas gośćmi podcastu byli m.in.: Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Figura, Grażyna Szapołowska i Juliusz Machulski. Za pomysł oraz realizację formatu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.


Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.