Cztery koprodukcje dokumentalne Telewizji Polskiej znalazły się w programie 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. O nagrody i uznanie publiczności powalczą filmy: „Pociągi” Macieja Drygasa, „My Sunnyside” Matyldy Kawki, „Pasażer Andrzej Munk” Michała Bielawskiego oraz „Pan Olbrychski” Roberta Wichrowskiego. Tegoroczna edycja największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce odbędzie się w dniach 9-18 maja (kina) oraz 20 maja-2 czerwca (online).
„Pociągi” to autorska, refleksyjna podróż przez XX wiek, złożona wyłącznie z filmowych materiałów archiwalnych. W tym pozbawionym słów, pełnym piękna i goryczy filmie, zachwyt podróżą staje się przekleństwem, a łzy radości mieszają się z bólem rozpaczy. Film powalczy o nagrody w kategoriach: Konkurs Główny, Nagroda Banku Millennium – Grand Prix; Nagroda dla najlepszego filmu polskiego; Nagroda Smakjam za najlepszą produkcję w konkursie polskim; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w konkursie polskim; Nagroda dokumentalna Warszawy.
„My Sunnyside” opowiada historię siedmiu lat z życia pary transpłciowej – Jo i Allie – którzy wspólnie przechodzą przez proces tranzycji, budując jednocześnie rodzinę i społeczność wokół siebie. Film ukazuje ich codzienne życie, radości i smutki, a także walkę z chorobą nowotworową, która dotyka Jo. To poruszająca opowieść o miłości, akceptacji i walce z przeciwnościami losu (kategorie: Nagroda za najlepszy debiut; Nagroda dokumentalna Warszawy).
„Pasażer Andrzej Munk” bazując na nieznanych archiwaliach, wydobywa z mroków niepamięci mistrza polskiej szkoły filmowej. Przedstawia autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny twórcy, które ilustruje fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera, uzupełniając je o impresyjne inscenizacje (kategorie: Nagroda dla najlepszego filmu polskiego; Nagroda Smakjam za najlepszą produkcję w konkursie polskim; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w konkursie polskim).
„Pan Olbrychski” – biograficzny film dokumentalny przedstawiający sylwetkę i drogę artystyczną wybitnego aktora Daniela Olbrychskiego. Wypowiedzi głównego bohatera zostały skonfrontowane z rozmowami z jego współpracownikami oraz przyjaciółmi, w tym z Krystyną Jandą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim, Volkerem Schlöndorffem czy Adamem Michnikiem. W materiałach archiwalnych pojawiają się wypowiedzi i fragmenty z filmów Andrzeja Wajdy, a role filmowe głównego bohatera przeplatają się z jego życiem prywatnym.