• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Pięć koprodukcji Telewizji Polskiej na Krakowskim Festiwalu Filmowym

13:57, 22.05.2025
Pięć koprodukcji Telewizji Polskiej na Krakowskim Festiwalu Filmowym!!! pusty LEAD !!!

Pięć koprodukcji Telewizji Polskiej znalazło się w programie 65. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O nagrody i uznanie jury powalczą filmy: „Wielki Szef” Tomasza Wolskiego, „Dwa papierosy” Rafała Łysaka, „Na własnych zasadach” Tadeusza Chudego, „Dziecko z pyłu” Weroniki Mliczewskiej oraz „Miasto, które wyjechało” Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w krakowskich kinach studyjnych od 25 maja do 1 czerwca. Część online festiwalu potrwa od 30 maja do 15 czerwca.


 
„Na własnych zasadach", fot. mat. prasowe

Krakowski Festiwal Filmowy to doskonała okazja do zaprezentowania widowni najnowszych koprodukcji Telewizji Polskiej. Większość z tych filmów będzie tu miała swoją polską premierę. Jestem przekonany, że zarówno jakość prezentowanych przez nas filmów, jak i różnorodność podejmowanych w nich tematów dowodzą naszej otwartości i nowego podejścia Telewizji Polskiej do produkcji dokumentów. Pracujemy nad kolejnymi bardzo dobrymi i ważnymi społecznie filmami – komentuje Piotr Maślak, dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych TVP.

 

---

 

„Wielki Szef” to dokumentalny film szpiegowski podążający za tajemniczą i niejednoznaczną postacią Leopolda Treppera, legendarnego szefa Czerwonej Orkiestry, organizacji szpiegowskiej działającej w czasach II wojny światowej. Błyskotliwie zmontowane materiały archiwalne z kilku zakątków świata stopniowo odsłaniają kolejną tajemnicę XX wieku (kategorie: Międzynarodowy konkurs dokumentalny i Konkurs polski). Produkcja: Telewizja Polska, Kijora Film Anna Gawlita, INA, Atoms & Void, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Mazowiecki Instytut Kultury.

 

„Dwa papierosy” to wstrząsająca historia reżysera filmu, który nawiązuje kontakt z mordercą swojego ojca, chcąc zrozumieć, dlaczego posunął się do tak strasznego czynu. Ma nadzieję, że przyniesie mu to choć odrobinę pocieszenia. W tym celu skupia się na historii sprawcy, 21-letniego Daniela, którego historię obserwujemy zaraz po opuszczeniu zakładu poprawczego (Konkurs polski). Produkcja: Telewizja Polska, Trafik sp. z o.o., Mysikrólik.

 

„Na własnych zasadach” opowiada historię wychowanego w domu dziecka przyrodniego rodzeństwa, Pawła i Julki. Oboje marzą o życiu na własnych zasadach. Paweł zaczyna odnosić sukcesy w boksie, a Julka niespodziewanie dziedziczy mieszkanie. Wszystko wskazuje na to, że niezależność jest w zasięgu ręki. Jednak dorosłość szybko weryfikuje ich plany, zmuszając młodych do zmierzenia się z wyzwaniami, których się nie spodziewali (Konkurs polski). Produkcja: Telewizja Polska, Smart Films Marta Wierzbicka, DJ Films Dominika Pałka.

 

„Dziecko z pyłu” przedstawia historię 55-letniego Sanga, który jest jednym z wielu dzieci poczętych przez amerykańskich żołnierzy w czasie wojny w Wietnamie. Sang przez całe życie marzy o spotkaniu z ojcem. Kiedy w końcu odnajduje go w Stanach Zjednoczonych, musi zmierzyć się z trudnymi wyborami i nową rzeczywistością. Siła filmu tkwi w jego uniwersalnym przesłaniu: wpływ wojny rozciąga się na pokolenia, a uwolnienie się od jej skutków to ciężka walka (Międzynarodowy konkurs dokumentalny i Konkurs polski). Produkcja: Telewizja Polska, Ya Man Studio Weronika Mliczewska.

 

„Miasto, które wyjechało” opowiada o ostatnich mieszkańcach starożytnego miasta w Północnym Kurdystanie, którzy bezradnie obserwują, jak wraz z zalaniem ich ziemi przez turecki rząd wielowiekowe tradycje odchodzą w zapomnienie. Hasankeyf znika pod wodą na rozkaz Erdoğana, pochłonięty przez monumentalny projekt budowy tamy. Obietnice rozwoju odbierają ludziom ich tożsamość i dawne domy, zastępując je co prawda nowoczesnymi, betonowymi budowlami, ale pozbawionymi dawnej duszy (Konkurs polski). Producent: Telewizja Polska, Larmo Katarzyna Kostecka, Maczu Piczu Natalia Pietsch.