Nominowany do Oscara, głośny film irańskiego reżysera trafia do oferty streamingowej Telewizji Polskiej. W „Nasieniu świętej figi” Mohammad Rasoulof ukazuje brutalną rzeczywistość współczesnego Iranu, krytykując jego opresyjny system polityczno-społeczny. Za swoje dzieło reżyser dostał wyrok więzienia, przez co musiał uciekać z rodzimego kraju. Film „Nasienie świętej figi” jest dostępny w TVP VOD od piątku, 23 maja.
Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z awansem społecznym i finansowym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjne zasady budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.
„Nasienie świętej figi” ukazuje zmagania o wolność jednostki, to również odważny hołd dla buntujących się wobec reżimu kobiet. Widzów i światową krytykę film zachwycił wysokim poziomem artystycznym, dbałością o zdjęcia i muzykę. Film otrzymał nagrodę specjalną jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2024 roku i nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Irańska produkcja znalazła się wśród nieanglojęzycznych i międzynarodowych tytułów nominowanych do Złotych Globów, nagrody BAFTA i Oscarów.
Film „Nasienie świętej figi” jest dostępny w TVP VOD od 23 maja 2025 roku w modelu TVOD, czyli za pojedynczą opłatą i na określony czas.
-–
TVP VOD to największa w Polsce biblioteka wideo na życzenie, która oferuje ponad 86 tysięcy materiałów, w tym najnowsze produkcje TVP, wszystkie kanały TVP na żywo, polskie i zagraniczne filmy oraz seriale, programy rozrywkowe, bajki i materiały edukacyjne dla dzieci, prawie 500 spektakli Teatru Telewizji oraz ponad 3 tysiące produkcji zrekonstruowanych cyfrowo. W kwietniu 2025 roku TVP VOD zanotował 26-procentowy wzrost liczby odtworzeń w porównaniu z kwietniem 2024.