• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

2,1 tys. produkcji Telewizji Polskiej doczeka się digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej. Wśród nich takie hity, jak „Ucieczka z kina »Wolność«”, „Czarne chmury” i „Kariera Nikodema Dyzmy”

15:10, 15.07.2025
2,1 tys. produkcji Telewizji Polskiej doczeka się digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej. Wśród nich takie hity, jak „Ucieczka z kina »Wolność«”, „Czarne chmury” i „Kariera Nikodema Dyzmy”!!! pusty LEAD !!!

Aż 2100 archiwalnych produkcji Telewizji Polskiej – zarówno filmy dokumentalne i fabularne, jak i seriale oraz reportaże – zostanie odnowionych cyfrowo, a następnie bezpłatnie udostępnionych w serwisach TVP cyfrowa.tvp.pl i vod.tvp.pl oraz wyemitowanych linearnie w kanałach nadawcy. To efekt unijnego projektu „DigIT – digitalizacja i archiwizacja filmowego archiwum Telewizji Polskiej”, który Telewizja Polska będzie realizować przez najbliższe cztery lata.

 
2,1 tys. produkcji Telewizji Polskiej doczeka się digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej. Wśród nich takie hity, jak „Ucieczka z kina >>Wolność<<”, „Czarne chmury” i „Kariera Nikodema Dyzmy”

2000 materiałów z taśm magnetycznych zostanie zdigitalizowanych i poddanych upscalingowi do rozdzielczości HD, co poprawi ich jakość wizualną, a 100 archiwalnych pozycji programowych zapisanych na taśmie światłoczułej zostanie zeskanowanych i zrekonstruowanych cyfrowo. Co więcej, we wszystkich produkcjach pojawią się napisy dla niesłyszących, a przy wybranych tytułach również audiodeskrypcja.


Rekonstrukcja cyfrowa to proces zaawansowany technologicznie i wymagający precyzji, dlatego realizuje go zespół doświadczonych fachowców. Każda klatka danej audycji jest osobno skanowana, poddawana rekonstrukcji obrazu, dźwięku i korekcji barwnej. Wykorzystujemy do tego celu najwyższej klasy sprzęt, a podczas obróbki materiałów szczególną wagę przywiązujemy do poszanowania oryginalnej wizji twórcy oraz integralności dzieła – komentuje Ewelina Sapińska z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej.


Wśród tytułów, które zyskają nową cyfrową jakość znajdą się m.in. filmy „Ucieczka z kina »Wolność«” Wojciecha Marczewskiego, „Niespotykanie spokojny człowiek” Stanisława Barei, „Pograbek" Jana Jakuba Kolskiego, „Nocne graffiti” Macieja Dutkiewicza oraz seriale „Czarne chmury” Andrzeja Konica, „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego, a także „Opowieści weekendowe” Krzysztofa Zanussiego.


Projekt „DigIT – digitalizacja i archiwizacja filmowego archiwum Telewizji Polskiej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Wartość projektu wynosi 41,6 mln zł, z czego wkład Funduszy Europejskich to 31,6 mln zł. Łączny poziom dofinansowania projektu ze środków UE (EFRR): 79,71%.


Projekt potrwa do 31 maja 2029 roku.


Telewizja Polska jest właścicielem ponad 1,5 mln audycji audiowizualnych, które stanowią część dziedzictwa kulturowego Polaków. Dotychczas nadawca poddał obróbce cyfrowej ponad 2,5 tys. archiwalnych pozycji programowych i bezpłatnie udostępnił je w internecie.