• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wszyscy śpiewamy! Słowa pokaże TVP na ekranie!

10:06, 29.07.2014
Wszyscy śpiewamy! Słowa pokaże TVP na ekranie!!!! pusty LEAD !!!

Każdy telewidz będzie mógł śpiewać razem z mieszkańcami stolicy na koncercie transmitowanym 1 sierpnia o godz. 20:30 przez TVP1 i o 20:50 oraz 2:40 w TVP Polonia „Warszawiacy śpiewają „(nie)zakazane piosenki” dzięki napisom i pełnym wersjom powstańczych piosenek w Telegazecie. A zaraz potem – „Zakazane piosenki”!

 
Zakazane piosenki. Foto: PAT

Koncert, jedna z ponad 30 poświęconych Powstaniu pozycji programowych TVP, to tradycja już ośmioletnia. Tegoroczny będzie jednak wyjątkowy, bo na scenie na pl. Piłsudskiego pojawi się także reprezentacja zwykłych warszawiaków i jako chór będzie ze sceny, u boku zawodowych warszawskich artystów (Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Rafała Grozdewa, Katarzyny Warno, Piotra Pierona, zespołu męskiego Gregorianum, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej i zespołu instrumentalnego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma) zachęcać zgromadzonych do wspólnego śpiewu. Koncert, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, poprowadzi Maciej Orłoś, a reżyseruje Bolesław Pawica. Poza obecnymi osobiście, każdy, kto transmisję w TVP1 i TVP Polonia zobaczy za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, będzie mógł śledzić teksty piosenek na dole ekranu (jeśli nie pojawią się one automatycznie, trzeba nacisnąć na pilocie klawisz SUB) lub w Telegazecie na stronie 777 (to oferta przede wszystkim dla tych, którzy mają kablówkę lub platformę satelitarną, które nie nadają napisów). Można będzie też cały „śpiewnik”, zawierający 13. pieśni powstańczych, pobrać ze strony internetowej www.niezakazanepiosenki.tvp.pl
Zaraz po transmisji koncertu o godz. 21:30 w TVP1 zobaczyć będzie można słynne „Zakazane piosenki” Leonarda Buczkowskiego z legendarnymi rolami Danuty Szaflarskiej, Jerzego Duszyńskiego, Aliny Janowskiej, Zofii Mrozowskiej, Jana Świderskiego. Będzie to – uwaga! - wersja pierwszego powojennego filmu fabularnego jeszcze sprzed ingerencji cenzury, która wycięła niewygodne dla ówczesnej władzy sceny i motywy.

Było nimi m.in. zawiązanie akcji: w wersji pierwotnej muzyk Roman Tokarski o okupacji w Warszawie opowiada pracownikom studia filmowego, zbierającym wojenne piosenki. W wersji ocenzurowanej - kolegom i przyjacielowi-repatriantowi ze Szkocji... Usunięto też piosenkę „Lecą liście z drzewa”, jako zbyt pesymistyczną (w tle krzyże, druty, spalone wsie, miasta), a silniej zaakcentowano rolę Armii Czerwonej jako wyzwolicielki poprzez dodanie ujęć dokumentalnych z jej wkroczenia do Warszawy.


Centrum Informacji TVP