• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Pięciu wspaniałych we wrześniu w TVP2

11:58, 27.08.2014
Pięciu wspaniałych we wrześniu w TVP2!!! pusty LEAD !!!

Dokumentalna seria o polskich bohaterach wojennych - przygotowana przez młodych twórców w sposób, w jaki jeszcze wojny u nas nie pokazywano – będzie hitem TVP2 przez pięć wtorkowych wieczorów we wrześniu. „Portrety wojenne” to spektakularna próba opowiedzenia o odwadze, heroizmie i walce nowoczesnymi metodami: od filmu w stylu „Sin City” poprzez aktorsko-animowane sekwencje po czysty komiks.

Ten niesztampowy pomysł był dziełem dwójki producentów kreatywnych – Dawida Janickiego i Katarzyny Sarnowicz, którzy wspólnie z reżyserami Rafałem Skalskim, Tomaszem Matuszczakiem i Cezarym Iberem, rysownikami Michałem „Śledziu” Śledzińskim i Michałem Araszkiewiczem, operatorem i animatorem Jackiem Kościuszko oraz animatorką Agnieszką Boryczko przygotowali pięć pasjonujących dokumentów. Poświęcone są one kolejno: Janowi Grudzińskiemu z legendarnego ORP Orzeł, Zdzisławowi Pacakowi-Kuźmirskiemu, którego ucieczki z oflagu wydają się na granicy prawdopodobieństwa, Janowi Zumbachowi – asowi lotnictwa myśliwskiego, Bronisławowi Hellwigowi – mistrzowi kierownicy z batalionu Parasol i Józefowi Beckowi – kontrowersyjnemu ale wybitnemu szefowi sanacyjnej dyplomacji.

Każdy z tych dynamicznie robionych „portretów wojennych” ma mocne przesłanie: odwaga, męstwo, siła woli, brawura, czyli archetyp człowieka walki. Wiarygodne pokazanie takich wartości stało się możliwe dzięki unikalnemu połączeniu materiałów archiwalnych i scen fabularnych, w których tło dla żywych aktorów stanowią komiksowe animacje i oryginalna scenografia. Nowoczesną formę uzupełniają barwne, sugestywne komentarze znanych historyków, ekspertów, wojskowych i bliskich bohaterów poszczególnych odcinków.

Dodatkowo, aby ożywić obrazy, twórcy „Portretów…” zastosowali nowatorską metodę wymyśloną przez Errola Morrisa, którego brytyjski The Guardian, uznał za jednego z filmowców wszech czasów: zbudowali Interotron dający możliwość „patrzenia prosto w oczy” osobie, która udziela wywiadu. Dzięki tej konstrukcji możliwy jest bliższy, niemal „fizyczny” kontakt z bohaterem filmu.

Serię tę, choć skierowana jest przede wszystkim do młodych, z emocją obejrzy każdy starszy widz, TVP2 pokazywać będzie w każdy wrześniowy wtorek w paśmie Świat bez fikcji, o godz. 22:50 (zaraz po Magazynie Ekspresu Reporterów). Wtorek, 2 września, czyli dzień premiery pierwszego odcinka na małym ekranie będzie też dniem otwarcia poświęconej całej serii wystawy w warszawskiej Kordegardzie (czynna do połowy miesiąca), a także podwójnej premiery kinowej: o godz. 19:00, w dwóch miastach jednocześnie - Warszawie i Gdyni. Warszawski Iluzjon pokaże wtedy odcinki o Janie Zumbachu, Bronisławie Hellwigu i Zdzisławie Kuźmirskim-Pacaku, a w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej wyświetlony zostanie „ORP Orzeł. Jan Grudziński”.

2 września
PORTRETY WOJENNE, odc. 1 – HELLWIG

9 września
PORTRETY WOJENNE, odc. 2 – JÓZEF BECK

16 września
PORTRETY WOJENNE, odc. 3 – ORP ORZEŁ – JAN GRUDZIŃSKI

23 września
PORTRETY WOJENNE, odc. 4 – ZDZISŁAW PACAK-KUŹMIRSKI

30 września

PORTRETY WOJENNE, odc. 5 – JAN ZUMBACH


Centrum Informacji TVP