Filmy Telewizji Polskiej zostały wyselekcjonowane przez organiizatorów istniejącego od 1957 r. festiwalu obok produkcji m.in. ABC News, Discovery Channel, WDR, BBC, CBC, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Będą oceniane one w kategorii „Dokumentalne” („Kabaret śmierci”); „Biografie/sylwetki” („Granatowy zeszyt”), „Historia i społeczeństwo” („Portrety wojenne”) oraz „Kwestie społeczne” („Obietnica dzieciństwa”). Ogłoszenie zdobywców Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu odbędzie się 14 kwietnia na gali w Las Vegas.
„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Kwieciński Film Studio, jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowany, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Międzynarodowa premiera tego dokumentu odbędzie się w marcu w Montrealu na festiwalu Filmów o Sztuce FIPA 2015.
„Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Aurum Film, Taskovski Films i Lightcraft, jest oparty na pamiętniku Witolda Lutosławskiego. Narrację w filmie prowadzi m.in. Leszek Możdżer, jednocześnie autor opracowania muzycznego do filmu. W dotarciu do świata artysty pomagają mu spotkania z rodziną Lutosławskiego i jego znajomymi.
„Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego, Tomasza Matuszczaka wyprodukowana przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz SHIPsBOY sp. z o.o. to seria dokumentalna o polskich bohaterach II Wojny Światowej. Składa się ona z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe.
„Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego, dokument Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1 i Kalejdoskop Film, opowiada o losach pięciorga rodzeństwa, adoptowanego z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie przez amerykańskie małżeństwo, latem 1997 r. Wszyscy sądzili, że w USA czeka ich szczęśliwe dzieciństwo, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
Więcej informacji o festiwalu: www.newyorkfestivals.com
Centrum Informacji TVP