• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

18. FESTIWAL MDAG – nagroda TVP Dokument oraz tryumf koprodukcji Telewizji Polskiej

07:39, 14.09.2021
18. FESTIWAL MDAG – nagroda TVP Dokument oraz tryumf koprodukcji Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

Podczas zakończonej 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w historii wręczono Nagrodę TVP Dokument.

 
Kadr z filmu „Ucieczka na Srebrny Glob”

Podziel się:  Więcej
Uroczysta gala wręczenia pierwszych nagród 18. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbyła się 9 września w warszawskim kinie Alantic. Po raz pierwszy swoją nagrodę przyznał kanał TVP Dokument, który był również jedną z instytucji współfinansujących festiwal. Wyróżnienie otrzymał film „Odwaga” („Courage”) w reżyserii Alaksieja Paluyana – „(...) za perfekcyjne uchwycenie emocji i klimatu historycznego momentu, gdy białoruskie społeczeństwo pokazało, że chce prawdziwej wolności i prawdziwej demokracji i które obecnie poddawane jest kolejnym falom represji stosowanym przez reżim Łukaszenki”.

- Mam głęboką wiarę (...) w to, że ta nadzieja, która z taką siłą wybuchła rok temu na ulicach Mińska, ale nie tylko Mińska, na terenie całej Białorusi, nie zgaśnie i nie zostanie zduszona – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród redaktor naczelny TVP Dokument – Tomasz Piechal.

Podczas tegorocznego festiwalu przyznano również szereg nagród dla filmu dokumentalnego „Ucieczka na Srebrny Glob” w reżyserii Jakuba Mikurdy. Koprodukcja Telewizji Polskiej opowiada o niespełnionym marzeniu polskiego kina – niedokończonym eposie science-fiction „Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego. Jury w składzie: Sara Broniszewska (Kino Atlantic), Marlena Gabryszewska (Kino Elektronik, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz Piotr Olak (Kino Luna) postanowiło przyznać filmowi Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim. Kolejnymi wyróżnieniami były: Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim dla Darii Maślony, producentki filmu oraz Nagroda Nos Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce.

-Jestem przekonany, że te nagrody to dopiero początek festiwalowych zdobyczy tej niezwykle sugestywnej, wysmakowanej i stojącej na najwyższym artystycznym poziomie produkcji. To prawdziwa perła polskiej dokumentalistyki i jesteśmy niezwykle zadowoleni, że możemy współuczestniczyć w tym projekcie – dodaje Tomasz Piechal.

Festiwal w kinach trwał do 12 września w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. W tym roku festiwal ma charakter hybrydowy i od 16 września do 3 października będzie etap online. Widzowie będą mogli oglądać część tytułów na stronie festiwalu mdag.pl.