• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” na antenach Telewizji Polskiej

10:47, 28.08.2015
35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” na antenach Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

31 sierpnia 2015 r. przypada 35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. 35 lat temu po fali strajków w całym kraju, w Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienie. Wydarzenie to stanowiło początek przemian, które doprowadziły do rozmów Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 1989 roku, rozpoczynających transformację ustrojową w Polsce. Telewizja Polska poprzez retransmisję uroczystego jubileuszowego koncertu „My Naród”, emisję filmów fabularnych, dokumentalnych oraz reportaży włączy się w uroczyste obchody jubileuszowe upamiętniające te wydarzenia.

 
Kadr z cyklu „Narodziny Solidarności"

TVP1 już od 13 sierpnia, w codziennym cyklu „Narodziny Solidarności” Rafała Pleśniaka, przypomina co działo się w kolejnych dniach strajków w Gdańsku, Jastrzębiu, Szczecinie i innych miastach (emisja cyklu potrwa do 3 września). 28 sierpnia o godz. 8:20 w programie „Polityka przy kawie” gościli dawni działacze „Solidarności”: Jerzy Borowczak i Ryszard Bugaj. 31 sierpnia o godz. 20:25 Jedynka zaprasza na retransmisję koncertu jubileuszowego „My Naród” (powtórka 1 września, o godz. 14:20 w TVP Polonia), który odbędzie się na terenie Stoczni Gdańskiej. Koncert jest manifestacją miłości do Ojczyzny, radosną, spontaniczną i pozytywną demonstracją patriotyzmu naszych czasów. Podczas tego wyjątkowego koncertu wystąpią wybitni i uznani artyści polskiej sceny muzycznej: Krzysztof Cugowski, Natalia Przybysz, Skubas, Dawid Kwiatkowski, Tomek Lipiński, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Daab, Jan Pietrzak, Eldo, Sexbomba, 4P SOLO, Złe Psy. Gwiazdą wydarzenia będzie Chris de Burgh. Otwierająca koncert piosenka „Stąd ruszyła lawina” została specjalnie przygotowana na obchody 35-lecia „Solidarności” przez Krzysztofa Cugowskiego. Ostatnia, „Road to freedom” to słynny utwór Lombardu. Koncert poprowadzą znani aktorzy młodego pokolenia: Maciej Musiał i Anna Próchniak.

Obszerne materiały poświęcone tematyce 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” będą obecne w najbliższych dniach we wszystkich wydaniach głównych programów informacyjnych TVP - „Wiadomościach” TVP1 i „Panoramie” TVP2.

W przeddzień obchodów, 30 sierpnia o godz. 19:25 TVP INFO wyemituje reportaż poświęcony „Solidarności” 31 bm. TVP INFO będzie szeroko relacjonować wydarzenia związane z rocznicą. Poświęcona zostanie jej także specjalna część programu „Minęła dwudziesta”.
Bogatą ofertę przygotowała dla widzów również TVP Historia. Już 28 sierpnia o godz. 14:30 zobaczymy dokument w reż. Krzysztofa Kalukina „18 strajkowych dni – Dziennikarze. Media kłamią” o dziennikarzach, którzy podpisali oświadczenie protestujące przeciwko wypełnianiu ich obowiązków. Natomiast o godz. 17:00 Antena przedstawi reportaż „Strajk – koniec strajku”. To szczegółowy zapis przebiegu pertraktacji kierownictwa Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z delegacją rządową w Stoczni Gdańskiej im. Lenina od 18 do 31 sierpnia 1980 roku. 30 sierpnia o godz. 19:40 Antena zaprezentuje film „Solidarność, Solidarność…” (29 sierpnia o godz. 13:05 i 01:50 w TVP Regionalna). Film składa się z 13 etiud wybitnych polskich reżyserów, którzy dzielą się swymi refleksjami związanymi z powstaniem NSZZ „Solidarność”. O godz. 21:45 Antena wyemituje dokument „Doceniałam każdy przeżyty dzień” w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha, ukazujący postać Anny Walentynowicz, która po latach upokorzeń wystąpiła przeciwko władzy ludowej. W jej życiorysie odbija się historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 31 sierpnia o godz. 10:40 TVP Historia zaprasza na debatę „Spór o historię – 21 sierpniowych postulatów” (premiera), będącą próbą odpowiedzi na zasadnicze pytania - dlaczego wybuchły strajki, dlaczego 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim, co pozostało w naszym życiu społecznym i politycznym z marzeń o Polsce sprawiedliwej zawartych w robotniczych postulatach. Debatę poprowadzi Maciej Zakrocki, a jego rozmówcami będą: prof. Andrzej Friszke, prof. Jerzy Eisler i prof. Ryszard Bugaj. Tego samego dnia o godz. 12:25 w TVP Historia będzie można obejrzeć niezwykły dokument „17 dni”, ukazujący historię strajków roku 1980, poczynając od protestu w lokomotywowni w Lublinie, a kończąc na porozumieniu w Jastrzębiu. Bohaterowie tamtych wydarzeń mówią o swoich działaniach oraz ówczesnym postrzeganiu przyszłości kraju. Natomiast o godz. 17:00 - film Ireneusza Englera „Sierpień”, który opowiada o rozmowach prowadzonych w słynnej sali BHP, do której kamera zajrzała zaledwie kilka razy. Autor skoncentrował się na zdarzeniach rozgrywających się na rozległym terenie stoczni i w pobliżu bramy wjazdowej. W filmie nie ma ani słowa komentarza. Mówią obrazy i ludzie, odbiorniki radiowe i megafony.

TVP Regionalna 28 sierpnia o godz. 14:35 zaprasza widzów na dokument Ewy Róży Fabianowskiej „Co się stało z tym zjazdem?”, który traktuje o pierwszym zjeździe NSZZ „Solidarność” widzianym oczami grupy przyjaciół, inteligentów będących uczestnikami wydarzeń wtedy i komentujących je dzisiaj. 30 sierpnia o godz. 21:45 (powtórka o godz. 03:50) Antena pokaże również reportaż „Solidarność - ludzie drugiego planu” (premiera), który przypomni pierwotne znaczenie słowa solidarność, które w latach 80 – tych znaczyło jedność, bezinteresowną pomoc, społeczny zryw oraz wrażliwość na ludzką krzywdę. Przedstawione zostały osoby, po latach często zapomniane, które ryzykując wiele, pomagały represjonowanym oraz ich rodzinom. Z drugiego planu wspierali działaczy solidarnościowych i zwykłych ludzi. Kolejna propozycja TVP Regionalnej to reportaż „Człowiek z cienia” (31 sierpnia o godz. 09:00 i 03:50) ukazujący postać Eugeniusz Szerkusa, który w 1962 roku rozpoczął pracę w Stoczni w Szczecinie i z tym zakładem związany był przez całe zawodowe życie. W sierpniu 1980 roku był jednym z organizatorów strajku. Był internowany, potem działał w „Solidarności”. Człowiek, o którym wiadomo niewiele, ale którego praca i działalność w ogromnym stopniu przyczyniły się do zmiany systemu.
TVP Kultura 28 sierpnia o godz. 03:45 wyemituje dokument „Lech Wałęsa - portret (nie)dokończony” w reż. Agnieszki Piotrowskiej, w którym gdański artysta Kuba Pieleszek, usiłuje we współpracy z autorką dokumentu uzyskać zgodę na spotkanie z Lechem Wałęsą. Ma zamiar stworzyć obraz - rzeźbę przywódcy „Solidarności”. Film opowiada nieoczekiwaną historię tego przedsięwzięcia. Pokazuje również realia współczesnej Polski w kontraście z tym co działo się przed 1989 rokiem, stając się subiektywnym esejem o trudnościach relacjonowania historii i docierania do prawdy.

TVP Polonia 30 sierpnia o godz. 13:00 przeprowadzi transmisję Mszy Św. z kościoła pw. św. Jana Bosko w Gdańsku, natomiast 31 sierpnia o godz. 17:55 zaprasza widzów na film dokumentalny „Młodzi pytają o Sierpień” w reżyserii Ewy Górskiej, w którym Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, odpowiada na pytania trójmiejskich licealistów, dotyczące przebiegu sierpniowego protestu w 1980 roku. Film jest bogato lustrowany materiałami archiwalnymi.

Centrum Informacji TVP