Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niedowierzaniem, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha. Rodzice najczęściej nie są emocjonalnie przygotowani do nowej sytuacji, brakuje im profesjonalnego wsparcia i merytorycznej wiedzy na temat skutecznych metod terapii. Wciąż dominuje przekonanie, że wcześniactwo oznacza wyrok. Tymczasem dzięki postępom w medycynie lekarzom udaje się uratować już dzieci urodzone w 24 tygodniu ciąży, ważące niespełna 600 gramów.
Seria dokumentalna „Moje 600 gramów szczęścia”, która już we wrześniu zagości na Antenie TVP2, to cykl o nadziei i miłości. O walce ze zwątpieniem, oddaniu, determinacji, przyjaźni i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych chwilach. Twórcy chcą także przełamać stereotypy, które narosły wokół tematu wcześniactwa, podnieść świadomość społeczną i udowodnić, że nawet wcześniak urodzony w 24 tygodniu ciąży ma szansę na życie.
W ramach 40-minutowych odcinków widzowie Dwójki będą mieli okazję poznać losy rodzin, znajdujących się pod opieką personelu neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. Kamera będzie im towarzyszyć od samego początku, od spotkania z lekarzem-specjalistą, poprzez poród i pobyt na oddziale intensywnej terapii, aż do momentu wyjścia ze szpitala i pierwszych tygodni życia rodziny poza oddziałem. Atut produkcji stanowić będą unikatowe zdjęcia. Widzowie poznają także niezwykłych ludzi należących do personelu szpitalnego, lekarzy i pielęgniarki, którzy stają się przyjaciółmi małych pacjentów i ich rodziców. Oddział neonatologiczny dla wielu rodzin jest bowiem drugim domem, w którym spędzają wiele miesięcy. Trudne chwile przeplatają się z momentami szczęścia i wzruszeń, zwątpienie ustępuje determinacji i nadziei.
„Moje 600 gramów szczęścia” to także ogromna dawka merytorycznej wiedzy z zakresu opieki nad wcześniakami i najnowszych metod terapii, w wydaniu światowej klasy ekspertów – neonatologów, pediatrów, kardiologów, ginekologów, psychologów, położnych i pielęgniarek. To produkcja nowatorska i wyjątkowa, seria, kierująca największą uwagę na pacjenta małej wagi.
Reż. Aneta Kopacz – polska reżyserka nominowana do Oskara za film „Joanna”, zdobywczyni wielu nagród, m.in. na festiwalach filmowych w Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, a także na Warsaw Film Festival.