Teatr Telewizji od ponad 60 lat pozostaje dla wielu widzów jedyną formą kontaktu z wartościową literaturą dramatyczną, dokonaniami wybitnych twórców i wykonawców. Jesień tego roku w Teatrze Telewizji będzie różnorodna: od jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego, w tym premiery polskiej klasyki („Damy i huzary” Aleksandra Fredry, „Ich Czworo” Gabrieli Zapolskiej) i finał Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski, poprzez kolejne premiery z cyklu „Teatroteka” aż po wielkie dzieła w Roku Tadeusza Kantora. W nowym sezonie widzowie zobaczą spektakle m.in. Juliusza Machulskiego, Krystyny Jandy i Marcina Wrony oraz monodram Janusza Gajosa. A to jeszcze nie koniec niespodzianek.
Teatr Telewizji TVP1 – największa scena teatralna w Polsce
Największa scena teatralna w Polsce zaprasza przed ekrany, jak zwykle, w poniedziałki o godz. 20:25. Do końca roku widzowie TVP1 zobaczą trzy premiery. Nowy sezon teatralny otworzy, tak jak w ubiegłym roku, Juliusz Machulski. Premierę komedii rodzinnej z wątkiem kryminalnym pt. „Rybka canero” widzowie zobaczą już 7 września. Sztuka Machulskiego to po trosze komedia omyłek, po trosze studium naszych najnowszych zachowań, a trochę kryminalne śledztwo pełne zagadek. W obsadzie m.in.: Andrzej Zieliński, Ewa Wiśniewska, Jan Englert, Maja Ostaszewska.
W tym roku TVP1 pokaże także „Damy i huzary” Krystyny Jandy. Spektakl to oryginalna inscenizacja fredrowskiej komedii w Teatrze Telewizji po ponad 40 latach. Realizowany jest w ramach obchodów 250-lecia działalności Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. W obsadzie m.in.: Andrzej Grabowski, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki, Krystyna Janda, Iza Kuna i Katarzyna Gniewkowska.
Widzowie TVP1 zobaczą jeszcze „Ich czworo” (koprodukcja TVP z NinA) w reżyserii Marcina Wrony. „Tragedia ludzi głupich w trzech aktach” to jedna z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej, przygotowana zostanie dla Teatru Telewizji w nowym kształcie realizacyjnym i w znakomitej obsadzie (Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Mariusz Ostrowski, Maja Ostaszewska, Agata Buzek, Aniela Łoniewska).
Studio Teatralne Dwójki – dzieła twórców młodego pokolenia i klasyków polskiego teatru
Studio Teatralne Dwójki, które wróciło w zeszłym roku do TVP2, będzie prezentowało zarówno dzieła najciekawszych twórców młodego pokolenia, jak i klasyków polskiego teatru, w każdą, ostatnią niedzielę miesiąca ok. godz. 23:00. Jesienią TVP2 przypomni głośne spektakle Tadeusza Kantora (w tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin oraz 25 rocznicę jego śmierci), ale pokaże także premiery spektakli wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach cyklu „Teatroteka”.
Premierowy sezon teatralny w TVP2 otworzy 27 września „Chłopiec malowany” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztuka – nagrodzona w 2011 r. za najlepszy tekst dramatyczny na XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu – jest próbą obalenia mitu żołnierza, kojarzonego z „chłopcem malowanym”. W obsadzie: Beata Zygarlicka, Michał Kalita, Michał Napiątek i Dobromir Dymecki.
Kolejną, jesienną premierą TVP2 będzie 25 października „Cukier Stanik” w reżyserii Agaty Puszcz. To zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych towarów. W obsadzie m.in.: Krzysztof Stroiński, Maria Maj, Agnieszka Pawełkiewicz i Piotr Głowacki.
W listopadzie i grudniu widzowie będą mieli okazję obejrzeć w TVP2 zrekonstruowane cyfrowo, głośne spektakle Tadeusza Kantora: „Umarłą klasę” (29 listopada), sfilmowaną w 1976 r. przez Andrzeja Wajdę oraz „Wielopole, Wielopole” (27 grudnia) z 1984 r.
Ponadto Studio Teatralne Dwójki już planuje repertuar na początek przyszłego roku. Pierwszą premierą będzie 31 stycznia spektakl „Trash story” w reżyserii Marty Miłoszewskiej – horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. Drugą premierową odsłoną będzie 28 lutego sztuka „Koronacja” w reżyserii Sebastiana Chondrokostasa, która jest próbą stworzenia groteskowego portretu dzisiejszych trzydziestolatków, bez patosu i moralizatorstwa, za to z ironią, która czasem budzi u widza uśmiech.
TVP Kultura – Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski i przeglądy tematyczne
Jesienią TVP Kultura kontynuuje Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski, który jest wspólną inicjatywą TVP Kultura, teatrów i samorządów lokalnych związaną z 250-leciem Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. Wszystkie prezentowane w ramach TFTP przedstawienia wezmą udział w plebiscycie widzów, który wyłoni najlepszy spektakl. Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu.
TVP Kultura zaprosi na transmisje i rejestracje głośnych spektakli ostatnich sezonów. Pierwszą jesienną premierą będzie transmisja „Obwodu głowy” (29 września, godz. 20:00), spektaklu z Teatru Nowego w Poznaniu w reżyserii Zbigniewa Brzozy. To opowieść o ofiarach Lebensbornu – akcji wynaradawiania dzieci, prowadzonej przez nazistów w czasie II wojny światowej.
Kolejną premierą będzie sztuka „Tato” Artura Pałygi (27 października, godz. 20:30) – telewizyjne przeniesienie spektaklu (premiera w Teatrze Bagatela w 2014 r.), w którym reżyserka Małgorzata Bogajewska w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji pomiędzy ojcem a synem.
Natomiast w grudniu TVP Kultura pokaże „Mszę za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego – monodram, który miał swoją premierę na deskach Teatru Narodowego w maju 2015 r. Spektakl, z przejmującą kreacją Janusza Gajosa, jest relacją uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksją o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu.
Ponadto, w związku z 250-leciem teatru publicznego w Polsce, 28 listopada TVP Kultura w specjalnym programie ogłosi wyniki konkursu „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny. Biorą w nim udział teatry, wystawiające współczesne interpretacje polskiej literatury dawnej. Program będzie w tym samym czasie transmitowany do wszystkich teatrów uczestniczących w konkursie.
Jesienią TVP Kultura powraca do miesięcznych przeglądów poświęconych aktorom, reżyserom i innym twórcom teatralnym – we wtorki o godz. 20:30. We wrześniu przypomni znakomite kreacje aktorskie Krzysztofa Globisza, listopad upłynie pod znakiem 250-lecia Teatru Narodowego w Warszawie i wybitnych spektakli z jego repertuaru, a w dalszej kolejności widzowie zobaczą spektakle z rolami wybitnej aktorki teatralnej Danuty Stenki.
TVP Polonia znów z Teatrem Telewizji
Do TVP Polonia w ubiegłym sezonie na stałe powrócił Teatr Telewizji – od września emisje w niedzielę o godz. 21:40 oraz w poniedziałek o godz. 3:40 i 14:25. Pod hasłem 250-lecia teatru publicznego w Polsce, TVP Polonia jesienią zaprosi na spektakle, wśród których widzowie zobaczą realizacje polskiej klasyki z archiwum Teatru TV, m.in. „Dziady” Mickiewicza w inscenizacji Konrada Swinarskiego, „Kordiana” Słowackiego w reżyserii Jana Englerta, „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca” Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, „Nie-Boską Komedię” Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hubnera, „Noc listopadową” Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. TVP Polonia będzie też powtarzać wszystkie premierowe spektakle poniedziałkowego Teatru TV.
iTeatr dla uczniów
Nowy sezon iTeatru otworzy 23 września spektakl w oparciu o baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” z Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
Repertuar na nadchodzący sezon 2015/2016 przewiduje transmisje z najważniejszych scen polskich. Nie zabraknie w nim również klasyki, obecnej ze względu na trwające obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Ideą i założeniem Internetowego Teatru TVP dla szkół jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół oddalonych od wielkomiejskich ośrodków (przede wszystkim ze wsi oraz małych i średnich miast). Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Projekt opiera się na realizacji na żywo spektakli teatralnych wozami transmisyjnymi oddziałów terenowych TVP.
Warto przypomnieć, że od 29 października 2012 r. do 26 czerwca 2015 r. przeprowadzone zostały 43 transmisje, które obejrzało w sumie ponad milion widzów z ponad 18 tys. szkół.
Internetowemu Teatrowi TVP dla szkół towarzyszy Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Tegoroczny, trzeci już, przegląd odbywa się pod hasłem „Nasza klasyka”. Zapraszamy teatry szkolne, domy kultury i inne placówki oświatowe do zaprezentowania spektakli, przygotowanych przez dzieci i młodzież, a opartych na tekstach polskiej literatury dawnej. Zgłoszenia można przesyłać do 27 września 2015 r. do oddziałów terenowych TVP (właściwe adresy znajdują się na stronie projektu iteatr.tvp.pl). Zwycięski spektakl tradycyjnie zostanie wyemitowany w Telewizji Polskiej.
Opisy poszczególnych, premierowych spektakli TVP, znajdują się w załączeniu.
Teatr Telewizji: www.teatrtelewizji.tvp.pl, www.facebook.com/teatrtelewizji
iTeatr: www.iteatr.tvp.pl, www.facebook.com/iteatrtvp