Nominowany do Oscara reżyser Anders Ostergaard przedstawił w filmie tło upadku pojałtańskiego porządku w Europie, czyli pęknięcia żelaznej kurtyny przebiegającego od Szczecina po Triest. Taki stan trwał do 1989 roku, kiedy podczas Jesieni Ludów, zainicjowanej latem tego roku przemianami w naszym kraju, państwa dotąd zależne od ZSSR odzyskały suwerenność. Rozpoczęła się transformacja państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Na Węgrzech premierem został Niklos Nemeth i na kilka dni otworzył przejście graniczne z Austrią. Tą drogą uciekło do RFN-u wielu mieszkańców NRD, czyli Niemiec znajdujących się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Ten krok - przeciwstawienia się władzy Kremla- wywołał lawinę wydarzeń i wprowadził cały blok wschodni w nowe czasy.
Film „Niezwykły rok 1989” w oryginalnej formie pozwala nam wrócić do pamiętnego roku 1989. Autorzy połączyli unikatowe materiały archiwalne, dotyczące najważniejszych postaci sceny politycznej i społecznej na Węgrzech z rekonstrukcją oryginalnych dialogów. Dodali także od siebie postacie i sceny, aby wzbogacić narrację. Powstał ciekawy, wielowarstwowy film, który ma w szczególny sposób uczcić 25. rocznicę zjednoczenia Europy.
„Oglądając ten film zauważymy, w jak niezwykłych czasach żyjemy. Ćwierć wieku temu Węgrzy otworzyli swoje granice dla uchodźców Niemiec wschodnich i w ten sposób zmienili dzieje Europy. Teraz budują mur na swojej granicy, by powstrzymać napływ setek tysięcy muzułmanów z Bliskiego Wschodu. Paradoksalnie, także tym razem mocno wpłyną na losy innych narodów” – mówi wicedyrektor TVP1 Andrzej Godlewski.